Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SARTRANÇ KÖŞESİ

Satranç dünyasından tekrar merhaba.

DÜNYA’DAN SATRANÇ HABERLERİ:

2010 DÜNYA SATRANÇ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ.

23 Nisan–12 Mayıs 2010 tarihlerinde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Hintli ANAND-Bulgar TOPALOV arasında 12 oyun üzerinden yapılan unvan maçında Viswanathan ANAND 6,5 puan elde ederek unvanını korudu ve 2010 Dünya Satranç Şampiyonu olmayı başardı.

*Eski Dünya Satranç Şampiyonlarından Anatoly KARPOV “FIDE “başkanlık seçimleri için aday olacağını açıkladı.

*Selanik 2010 Uluslar arası Açık Satranç Turnuvası’na ülkemizden üç IM, Barış Esen, Mert Erdoğdu ve Can Arduman katıldılar. Barış Esen ikincilik elde ederken gösterdiği performans ile 2.GM normunu elde etti.

*Yunanistan’ın Selanik şehrinde 4–12 Nisan 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Okullararası Bireysel Şampiyonası’-nda 4 altın,3 gümüş,3 bronz olmak üzere toplam 10 madalya kazandık. Takım halinde de 1 gümüş ve 1 bronz aldığımızdan, madalya sayımızı toplamda 12’ye çıkarttık.7 yaş erkeklerde Avrupa şampiyonu olan Emirhan TARLABAŞI son turlarda İsrailli, Yunanlı ve Rus rakiplerini de yenerek Avrupa birinciliğini kazandı ve ülkemizi onurlandırarak şampiyon oldu.

 

TÜRKİYE’DEN SATRANÇ HABERLERİ:

24 Mart–07 Nisan 2010 tarihleri arasında Sinop’ta düzenlenen 2010 Türkiye Satranç Şampiyonasında FM Oğulcan KANMAZALP şampiyonayı kazandı.

 

SATRANÇ ANEKDOTLARI:

*1950’li yıllarda Tartakover (Eski Dünya Satranç Şampiyonu) Paris’te bir araba kazası geçirdi. Arkadaşları hastaneye onu ziyarete geldiler, sıhhatini sordular. Tartakover “Hayır, hayır, bir tehlike yok. Ben satranç oyuncusunun en az önemli kısmından, kafamdan darbe aldım.”dedi.

*Tartakover’in garip açılışları denemek gibi bir merakı vardı.”Bir satranç oyunu üç kısımdan oluşur.”dedi.”İlk kısımda avantajın sizde olduğunu umarsınız. İkinci kısımda avantajın sizde olduğuna inanırsınız. Üçüncü kısımda ise kaybedeceğinizi bilirsiniz.”

 

SATRANCIN USTALARI*

ATAK OYUNUN DEHASI - Alexander ALYEHIN

Dünya Şampiyonu 1927–1935 ve 1937–1947

Atak oyunun dehası dediğimizde ilk akla gelen kişi ALYEHIN, satranç tarihinin kırılma noktası olan tükenmişliğin başladığı yerde fırtına koparan, sonsuzluğun 64 karesini insanlara gösteren kişidir. Çünkü satrançta yenişmezliklerin çoğaldığı bir noktada, matematiğin yüksek tekniğinin en üst noktasına varıldığı yerde ortaya çıkan Alyehin, bunun böyle olmadığını yaratıcı oyunları ile göstermiştir. İnsanlık tarihinin yaşamsal akışını izlediğimizde yaşamın birçok alanında bunun böyle olduğunu görebiliriz. Her şeyin bittiğini tükendiğini düşündüğünüz yerde, artık çılgın düşünceler akışın devamını beraberinde getirmiştir.

Satranç bir oyun olmanın ötesinde sanattır. Belki de bu çığırı açan kişi Alyehin’dir. Ben böyle düşünüyorum. Çünkü yaşamı her yönüyle içinde barındıran bir oyun asla tükenmezdir. Yaşamın tükenmemesi gibi… Sürekli yeni yollara çıkar, akan bir oyun… Sanat’ın başat gidişatı onu ortaya koyanın yaratıcılığıdır. Hiç bir sanat dalı yoktur ki içinde yaratıcılık olmasın,’insan’a özünü hatırlatmasın. Yaratıcılık, aynı zamanda avangard çıkışları da gerektirir

Böyle olmasaydı eğer, geçmişin birikimlerini öğrenmenin de bir anlamı olmayacaktı. Aleyhin tam da bu noktada satrançta bunun gerekliliğini göstermiştir. Satrancın sadece bir oyun olmadığını, sanat olduğunu hatta yaşam olduğunu göstermiştir.

Alyehin, diğer satranç ustaları gibi ‘harika çocuk’ değildi. Ulaştığı başarıları ağır çalışmalar neticesinde elde edebiliyordu.

Sadece 1935–1937 yılları arasında Dünya Şampiyonluğu unvanını Euwe’a kaptıran Alyehin, Satranç Tarihinde şampiyonluk unvanını mezara götüren yegane oyuncudur. (*Satranç Life dergisi - Levent Erdoğdu)

 

BU SAYININ SORUSU:

Koch-Steingrimsson Reykjavik Tk.Tur.1993

Beyaz oynar 7 hamlede mat eder.

Beyaz : Şh2,Vg1,Ka2,b7,f4,h3.

Siyah : Şh6,Ve7,Kb6,d3,e3,f5,h7.

 

 

GEÇEN SAYIDAKİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ:

1-Vf8+ Şh5 2-g4+ Şh4 3-Vh6 mat.

 

SATRANÇ HAKKINDA ÜNLÜLERİN SÖYLEDİKLERİ:

En yüksek seviyede satranç, ilişkisiz şeyleri kontrol edebilme yeteneğidir. Bu kaosu kontrol etmeye benzer.” Garry KASPAROV 1985–2005 Dünya Satranç Şampiyonu

 

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

19/01/2018 Gün Ortalama:142  Bugün 63 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.234.65.78