Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

KAZIM KARABEKİR PAŞA MAHALLESİ

Bu ay, sizler için Kazımpaşa Mahallesi Muhtarı Akın Erin ile görüştük. Muhtarlık binasına gittiğimizde çevresi çiçeklerle çevrilmiş küçük sevimli bir bahçe ve mahallenin kendine özgü huzur ve sakinlik havası bizi çok etkiledi. Kazım Karabekir Paşa Mahallesi,1957 yılına kadar Yedi Kuyuları ile Ayvalık’ın su ihtiyacını  karşılamış. Dönemin sakaları suyu taşıyarak evlere götürürmüş. Ayvalık’a su şebekesi gelince de sakalık mesleği bitmiş.

Papalina: İlk dönem muhtarlığınız ve mahallenin %60 oyunu alarak seçildiniz. Tekrar Muhtar olmayı  düşünür müsünüz?

Muhtar: Mahalleme hizmet edeceğime inandığım için muhtar oldum. Azalarımla hizmet etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Mahalle halkı uygun görürse her zaman göreve talibiz.

Papalina: Mahalle halkının ekonomik durumu nasıl? Mahalle halkına hangi tür yardımlarda bulunuyorsunuz?

Muhtar: Mahalle halkı ekonomik sıkıntıdadır. Birçoğu yardım talep etmez. Gerçek ihtiyaç  sahiplerini araştırarak buluyorum. Bu yıl 69 haneye kömür ve gıda, 50 haneye nakit para yardımı yapabildik. Aslında mahallemde ihtiyaç sahibi sayısı çok daha fazladır. Mahalle halkımın birçoğu sahile inip bir bardak çay bile içemez durumdadır.

Papalina: Mahallenizde tanınmış simalar var mıdır?

Muhtar: Yapımcı Tomris Giritlioğlu ve Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali Mahalle sakinlerimizdendir.

Papalina: Mahallenizde hangi kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır?

Muhtar: Talia Otel, Sokol AŞ. Çetin Trampacı, Verde, Kristal Zeytinyağı Fabrikaları,  Karayolları 29. Şube Müdürlüğü, Halı yıkama fabrikası bulunmaktadır.

Papalina: Yerel Yönetimden beklentileriniz nelerdir?

Muhtar: Çevre temizliği daha iyi yapılabilir. Bu konuda mahalle sakinlerinden de destek bekliyorum. Herkes kendi kapısının  önünü temizlese mahallemiz daha bakımlı olacaktır. Eski Kilise (Apono Panaya) büyük tehlike oluşturmaktadır. Bir an önce restorasyonu yapılmalıdır. Yıkılmak üzere olduğundan çocuklarımız için çok büyük bir tehlikedir. Ayrıca tepe bölümünde oturan vatandaşlarımız için çevre yolu yapılıp ulaşımları kolaylaştırılabilir. Mahalle halkımın dinlenip eğlenebileceği yeşil alana da ihtiyacımız vardır.

Papalina: Bu güzel sohbetiniz ve bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Muhtar: Ben de Ayvalık mahallelerinin sorunlarını dile getirmek için muhtarlarla görüşme yaptığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Ayrıca benden önce muhtarlık yapan arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Çünkü bu küçük bahçeyi o güzelleştirdi. Biz de devam ettirip koruyoruz.

Muhtarlık binasının hemen yanı  başındaki Rumlardan kalma çeşmesi, Muhtarlığın güzel bahçesi, Mahallenin iç huzuru ile günün yorgunluğunu attığımızı  hissettiğimiz sohbet ortamından sevgi ile ayrıldık.

Röportaj: Havva TAYLAN

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 5 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9