Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ayvalık Roman Derneği Açıldı

Ayvalık Roman Kültürünü Koruma, Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği törenle açıldı. Hamdibey Mahallesi Muhip Özyiğit Caddesi No1’deki binasında hizmete giren Ayvalık Roman Derneği’nin açılışında renkli görüntüler yaşandı.

Belediye Meclis Üyesi Hatice Arga, Hamdibey Mahalle Muhtarı Öznur Kavalalı, Edremit Roman Kültürünü Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tufan Zımba, Altınoluk Roman Derneği Başkanı Serdar Demirbüken, Edremit Has Roman Derneği Başkanı Hüseyin Altıntaş, Hamdibey Kaya Spor Kulübü Başkanı Celalettin Kale ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı açılışa mahalle sakinlerinin ilgisi büyüktü.

Dernek Başkanı Mustafa Çelik açılışta yaptığı konuşmasında üzerlerindeki elbiseye değil içlerindeki insana değer verilmesini isteyerek; “Günümüz Türkiye’sinde bizleri de duyan, gören oldu. Bu zamana kadar bizleri hep seçim zamanı hatırladılar ve seçim bittiğinde ne hikmetse kimse bizleri bir daha hatırlamadı ve tanımadı. Biz roman vatandaşları olarak bize bir el uzanmasını bekledik. Bizler de onlara birer çiçek uzatmaya çalıştık. Çünkü bizler bataklıkta bir gül misaliyiz. Bizlerin yaşam ortamları farklı bir toplum olarak biliniyor. Eğitimde hep geri itilmişiz. Eğitim iştahımızı hep birileri kesmiş ve mahrum edilmişiz. Çünkü bizler romanız” dedi.

Edremit Romanlar Derneği Başkanı Oktay Sümertaş yaptığı duygu dolu konuşmasında, “Bizler önce insanız. Topluma karşı insan olduğumuzu kabul ettirebilmek için yıllarca Roman vatandaşı olduğumuzu inkâr etmeye çalıştık. Bizlerin %80’inimiz okuma yazma bilmiyorsa, bu ayıp sadece romanların değil, hepimizin ayıbıdır. Bizler okumayı da yazmayı da çok seviyor ve istiyoruz. Yeter ki okullarda aşağılanmayalım. Şehrin çöplüğünün hurdalarını toplayıp, geri dönüşüme kazandırırken ellerimiz pis olsa da, ruhumuz pis olmaz bizim. Yeter ki zabıtalar çek çeklerimize el koymasın. Ekmek kavgamıza engel olunmasın” dedi.

Edremit Has-Rom Derneği Başkanı Hüseyin Altıntaş ise “Romanların idealleri eğitim ve kültürde bir numara olup, istihdam alanında alnımızın akıyla doğru dürüst çalışıp, 12 yaşındaki bir çocuktan eve para getirmesini beklemeyerek, 15 yaşındaki bir çocuğu işe göndererek değil, okutarak 15- 20 sene sonra Roman vatandaşların da arasından politikacı, öğretmen, avukat, doktor gibi mesleklere sahip insanların yetişmesine yardımcı olmak zorundayız. Çalışıp, didinerek ekmeğimizi kazanıp bizleri dışlayanlara bu şekilde ders vermek istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayvalık Roman Oyun Gurubunun yapmış oldukları danslar Hamdibey Mahallesi sakinlerini coşturup, açılışa gelenleri adeta büyüledi.

Mayıs- Haziran 2010, Sayı: 19 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

 



 

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12