Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

HAYTAP HER CANLIYI KORUYOR II

Başaranların deneyimleri başarılamaz diye düşünenlere yeni kapılar açabiliyor.

HAYTAP toplantısının bence en canalıcı özelliği umutsuzluğa kapıları kapatmasıydı. Konuşmacılar sorunlarını değil, hangi sorunlarını nasıl çözdüklerini anlatmak için söz alabiliyorlardı. Artvin, Diyarbakır, Bitlis, Hatay, Tokat, Samsun, Antalya, Kırklareli, Çanakkale gibi birbirinden çok uzaklardaki onlarca ilden katılımcı vardı. Hepsi doğanın bir bütün olarak yaşatılmasına; insan doğa ilişkisinde doğabilecek sorunların akılcı ve insancıl biçimde çözülmesinin gereğine inanmış kişilerdi.

HAYTAP vizyonu çok geniş bir federasyon. Kayıtlı dernekler, girişimler yanında konuya hizmet etmeyi amaçlayan kişiler de toplantıya katılabiliyordu. Federasyon olarak tüm hayvan severlerin hayvanların iyiliği için yaptıkları girişimleri desteklemekle kalmıyor; ayrıca çok geniş kapsamlı bir girişimi var; hayvanlara ilişkin sorunların akılcı ve insani biçimde çözümünü düzenleyecek yasal uygulamalar geliştirilmesi ve uygulanması. Bu amacın gerçekleşmesi için tüm yasama ve yönetim kademeleriyle iletişim kurulması ve işbirliği yapılmasına çok önem veriyorlar, özellikle yerel yönetimlerle!

Yapılan sunumlarda sivil toplum kuruluşlarıyla yerel yönetimlerin işbirliği yaparak gerçekleştirmiş oldukları inanılmaz derecede olumlu ve kapsamlı uygulama örnekleri verildi. Örneğin, İstanbul’da Kartal Belediyesi sınırları içinde, tek bir köpek öldürülmeden, sahipsiz köpek kalmamış. Her site ya da mahalledeki gönüllüler belirli sayıda köpeği sokakta beslemek, kollamak üzere sahiplenmişler; tabii hayvanlar belediye tarafından hastalıktan kurtarılmış, kısırlaştırılmış, aşılanmış, iç ve dış parazitlerden arındırılmış durumda; gereken durumlarda köpekler için yiyecek yardımı da yapılıyor.

Federasyon, toplumsal sorunların giderilmesi çalışmalarının birinci gerek şartını kesinlikle benimsemiş durumda: ‘Müşterek amaç birlikte çalışmak için yeterlidir.’

Yöresel, sınıfsal, ideolojik, politik ayrılıklar gündeme gelmiyor. Herkes bir diğerinin başarısına seviniyor; biz-onlar ayırımı olmadığı için kimse herhangi bir başarı karşısında ‘neden ben-biz değil de o-onlar başarmış’ kompleksine kapılmıyor. Başarıya ulaşmış projeler çılgınca alkışlanıyor; biri diğerinin deneyiminden yararlanmak için derhal diğeriyle iletişim kuruyor. Federasyon üyelerinin tümünü, toplantıya emeği geçenleri, özellikle Başkan Ahmet Kemal Şenpolat’ı kutluyorum.

Ayşe S. KIRIKOĞLU

Temmuz 2010, Sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/04/2018 Gün Ortalama:162  Bugün 59 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.71.187