Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AYVALIK IN YENİ MAHALLESİ

1990’lı yılların başında belediye çalışanları ve evsizler için projelendirilmiş ve gecekondu önleme bölgesi olarak belirlenmiş, şimdilerde ise kocaman bir mahalle olan Yeni Mahalle’yi size tanıtmak için mahalle muhtarı Beytullah Gündoğan ile söyleştik.

Papalina: İlk dönem muhtarlık yapıyorsunuz. Öncelikle bizimle duygularınızı paylaşır mısınız?

Muhtar: İnsanlara hizmet etmek gurur verici bir duygu. Kendim kahvehane işletiyorum. Çok yoruluyorum ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Çalışmalarımda ihtiyar heyetim de bana yardımcı oluyor.

Papalina: Mahallenizde Ayvalık’ın yerli halkından çok fazla oturan yok. Daha fazla hangi bölgelerden yerleşenler var?

Muhtar: Mahallemiz tüm Türkiye’nin panoraması gibidir. Burada her yöreden insan yaşamaktadır.

Papalina: Burada yaşayan insanlar, kültürlerini de taşımışlardır mutlaka. Biraz bu konudan söz eder misiniz?

Muhtar: Özellikle düğünlerimiz, kendi kültürümüze uygun olarak yaşanmaktadır. Keşkekli, tiritli, davullu, zurnalı düğünlerimiz olmaktadır. Kendi yörelerimizin halk oyunlarını oynamaktayız. Bu konuyu daha da ciddiye alıp gelecek kuşaklara kültür aktarımı için çalışmalar yapmak istiyoruz. Bize bir düğün salonu yapılırsa hem bu çalışmalarımızı yaparız hem de düğünlerimizi sokakta yapmaktan kurtuluruz.

Papalina: Mahalleniz ile ilgili sorunlardan söz eder misiniz?

Muhtar: Mahallemin ekonomik düzeyi düşüktür. Erkekler inşaat sektöründe çalışıyorlar. Kadınlarımız ise ev temizliğinde, zeytin toplama ve karides ayıklama gibi işler yapıyorlar.  Ancak işsizlik gittikçe artmaktadır.

Mahallemiz projelendirilirken yeşil alanlar, okul camii, oyun alanları planlanmamış. Bir çocuk parkımız var ama güvenli değil. Ben çocuklarımı parka gönderemiyorum.

Muhtarlık binamız yok. Kullandığımız yer kiralıktır ve ben ayda 150,00 TL ödüyorum. Zaten muhtarlıktan aldığım tüm geliri mahalleme yansıtıyorum.

Çakabey Caddesinin asfaltlanması gerekmektedir. Ayrıca araçlar yollarımızdan çok hızlı geçiyor. Bu durum çocuklarımız için tehlike oluşturuyor. Cennet tepesi, değirmenden kaleye dönüştürülmüş alan düzenlenir ve daha temiz olursa mutlu olacağız. Bu bölgelerdeki kurumuş otlar yangın tehlikesi yaratmaktadır.

Belediye temizlik işlerini düzenli yürütüyor. Halkımdan ricam hafriyat atıklarını atmazsa mahallemiz daha temiz olacaktır.

Mahallemizde Halk Eğitim Merkezi kurslar açmaktaydı. Ancak bu yıl yer yokluğundan bu yıl kurs açılamadı. Bu durum mahalleli kadınlarımızı çok üzdü.

Papalina: Mahalledeki evlerin ruhsatı yok diye biliyoruz. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Muhtar: Mahalledeki evler projeden farklı yapıldı ve bizler ruhsat alamıyoruz. Belediyenin bu konuya öncelik vermesini bekliyoruz. Önlem alınmazsa mahallemiz gecekondu bölgesine dönüşebilir.

Papalina: Güzel sohbetinize ve lezzetli çayınıza çok teşekkür ediyoruz.

Muhtar: Ben de mahallemizin sorunlarını dillendirdiğiniz ve mahallemizi tanıttığınız için size çok teşekkür ederiz.


Havva TAYLAN

Temmuz 2010, Sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 63 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.197.24