Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ayvalık Belediyesi 2009 Bütçesi

Bilindiği gibi bütçe, devletin bir yıllık gelir ve giderler tahminlerini ve gerçekleşen rakamlarını gösterir. Devletin bir yıl içinde hangi kaynaklardan gelir sağlayacağı bütçeden anlaşılır. Yine devletin bir yıl içinde nerelere harcama yapacağı da bütçede gösterilir. Eğer bütçenin giderleri, gelirlerden daha fazla olursa bütçe açık verir. Bu açıkların kapatılması için ise, devlet ya borçlanır (iç ve dış) ya da para basmak zorunda kalır.

Bu işleyişin buraya kadar olanını genel olarak birçoğumuz biliriz. Ancak; bilmemize rağmen hemen hemen hiçbirimiz, ne devlet bütçesini ne de bizler için hayati öneme sahip olan İl Özel İdaresi bütçelerini ve yerel yönetimlerin bütçelerini önemsemeyiz. Belediye yönetimleri dendiğinde; katılımcılık deriz, şeffaflık deriz, doğrudan demokrasi deriz ama karara bağlanan belediye bütçelerinin karara bağlanmalarını da izlemeyiz. Yaşadığımız yere ait kaynakların nasıl toplanıp ve hangi önceliklere göre nasıl harcandığını da sorgulamayız.
Örneğin: Ayvalık Belediyesi 2009 Mali yılı gelir ve gider bütçesi açıklandı. Ayvalık halkının bu bütçe gelirlerinden nasıl bir hizmet alacağı ve 2010 yılında öncelikli yatırımların nerelere ne kadar aktarılacağı bilgisine kim ne kadar sahip?

Bakınız:
Ayvalık Belediyesi'nin 2009 yılı tahmini gelir bütçesi 39.157.000,00 TL olmasına karşın 24.806.863,11 TL olarak gerçekleşmiştir. Yine 2009 yılı tahmini gider bütçe ise, 39.157.000,00 TL olmasına karşın 28.323.317,25 TL olarak gerçekleşmiştir. Kısaca bütçe, 3.516.454,14 TL açık vermiştir.

Kente ayrılan kaynakların öncelikli olarak toplumun çıkarları doğrultusunda eşit bir biçimde seferber edilmesi gerekirken, açık bütçeye rağmen Ayvalık Belediyesi ilçemizdeki 6 amatör spor kulübüne 849.098,75 TL lık bir kaynak aktarabilmiştir. Bu kaynağın dağılımı ise şöyledir: Yenimahalle halı saha gelirleri, Yenimahale Spor Kulübü'ne, Ayvalıkgücü çay bahçeleri(3 adet) ikisi Cumhuriyet Meydanı, diğeri 06 Açelya Çay Bahçesi gelirleri, Ayvalık Gücü Spor Kulübü'ne, 06 çay bahçesi gelirleri, Barboros Sefa Spor Kulübü'ne, Odak Pastanesi gelirleri Sakarya Kulübüne, belediye tost büfeleri (Tansaş yanı) gelirleri Hamdibey Kaya Spor Kulübü'ne ve Cunda'daki iki otoparkın gelirleri ise Adaspor Kulübüne aktarılmaktadır. ( Bu iki otopark ihaleye çıkarılmamaktadır.)

Şimdi sormak lazım: Ayvalık'ta yanlızca futbola dayalı spor kulüpleri mi var? İrili ufaklı birçok kültür- sanat derneğinin yanı sıra Ayvalık'ta faaliyet gösteren Yelken, Atletizm, Briç ve Satranç Kulübü gibi kuruluşlar yok mu? Yerel yönetimin kültür-sanat yaşamına destek vermesi hiç kuşkusuz önemli ve gereklidir. Ancak; Ayvalık Kültür Sanat Günleri çerçevesinde düzenlenen programlarda, ulusal düzeydeki sanatçılara ve ekiplere bütçeden önemli paylar ayrılırken,  bu organizasyon düzenlendiğinde, yerel düzeydeki ekiplere de yer verilmesi ve ekonomik olarak desteklenmesi, belediyelerin asli görevlerinden bir tanesi değil midir?

Yerel kaynakların adil ve verimli kullanıldığı iddiasını ileri süren H. Bülent Türközen, Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Başkanı Rahmi Gencer'i ziyaret ederek, bazı projelerde sıkıntı yaşandığını belirtmiş ve Arıtma Projesi'nin ise gerçekleştirilme aşamasında olduğunun müjdesini vermiştir. Ayvalık'ın bütünlüklü bir kanalizasyon sorununu da çözmek üzere olduklarını ve Cunda Köprüsü'nde de küçük bir arıtma sorunu ile karşı karşıya olduklarının altını çizerek en kısa bir zamanda bu sorunu da çözeceklerini söylemiştir. Ancak Sayın  Türközen'in, birikmiş olan sorunları çözmek için önceliklerden yola çıkarak, Ayvalık'ın kanalizasyon sistemine çözüm üretmek ve balçık haline dönüşen iç denizin lağım kokusunu sona erdirmek için acil önlem alma konusunda bir çabası gözlenememiştir.

Bir başka acil konu ise Balıkesir İl Özel İdaresi'ndeki yolsuzluklardır:
40 milyonluk Balıkesir İl Özel İdaresi bütçesinde 55 milyon TL harcama yapılabilmiştir. Bütün  kaynakların verimli kullanılması için bütün kurumları uyardığını söyleyen Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, “ Balıkesir İl Özel İdaresi, çok dağınık ve düzensiz bir mekanizma haline gelmiştir.” diyerek “ son 5–6 yılda Özel İdare bütçesinde 15 milyon TL açık tespit ettik” demiştir. “ 40 milyonluk bütçede 55 milyonluk harcama yapıldığını, bunun ise suç olduğunu her şeyin bütün çıplaklıkla ortada olduğunu” söylemiştir. (*)
Balıkesir Valisi'nin bu iddiaları mercek altına alınmalı ve bu sorun Ayvalık Kent Parlamento’su gündemine taşınıp değerlendirilmelidir.

Sonuç olarak, Ayvalık Kent Konseyi yerel kaynakların verimli kullanılması için örgütlü ve güçlü bir halk denetiminin esas olduğunun bilinciyle davranmalıdır. Merkezi bütçenin bugün hükümetlerce yerel yönetimleri ya siyasal terbiye veya tasfiye etmek amacıyla ya da yerellikleri kaynak ararken piyasaya ve sermayeye mahkum etmek için kullanıldığı bilinmektedir.
Ayvalık Kent Konseyi; yerel yönetimlerin merkezi bütçeden pay alma kriterlerini hükümetlere bırakmamalıdır; hakkaniyete uygun nesnel ölçütler geliştirilmelidir.

 J.Robinson ne diyor: "İktisadı incelemekten maksat, iktisadi meselelere birtakım hazır cevaplar bulmak değil, fakat, iktisatçılar tarafından aldatılmaktan nasıl kaçınılacağını öğrenmektir."
(*) 5/Temmuz/2010 Ayvalık Sözcü Gazetesi

 İsmail ÖZKAN

Temmuz 2010, sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.80.97.221