Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ANAYASA PAKETİ I

Türkiye’deki siyasi partiler, meslek örgütleri ve sendikalar ne diyor?  [1] 

Anayasa paketi günlerdir Türkiye gündemini meşgul ediyor. Demokratikleşme, vatandaşlık hakları ve toplumsal adalet için Anayasaların içeriği, koyulan kurallar ve çizdikleri çerçeve çok önemlidir. Biz de mevcut Anayasa değişikliğiyle ilgili siyasi partilerin, meslek örgütlerinin ve sendikaların görüşlerini Papalina okurları için derledik.
 
ANAYASA PAKETİNE EVET
 

Elbette anayasa paketini destekleyenlerin başında Anayasa’nın mimarı, iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) geliyor. AKP yeni Anayasa’nın sivilleşme ve demokratikleştirme getireceğini iddia ederek 12 Eylül darbesinin mağdurlarının başta olmak üzere, herkesin Anayasa’yı desteklemesi gerektiğini söyledi.

Milli Görüş çizgisinin devamı Saadet Partisi de Anayasa paketine evet diyor.
Genel Başkan Numan Kurtulmuş "12 Eylül'de referandumda 'evet' diyeceğiz ama 13 Eylül'de 'hayır' diyerek, yeni bir Anayasa yapılması için çalışacağız" şeklinde konuştu.

Anayasa Paketini destekleyenler arasında bazı işçi ve memur sendikaları da yer alıyor. HAK-İŞ Başkanı Sami Uslu “Halkımız, darbe Anayasası’nı değiştirmek için önüne gelen bu fırsatı değerlendirmeli. Referandumda verilecek olan her evet oyu darbeleri ve darbe Anayasası’nı reddetmek anlamına gelecek” şeklinde konuştu.

MEMUR-SEN Başkanı Ahmet Gündoğdu da Anayasa Paketine evet oyu vereceklerini açıkladı ve 12 Eylül 2010 tarihinin 12 Eylül’de kurumsallaştırılan vesayetçi ve velayetçi zihniyetten kurtulma fırsatı olduğunu söyledi.
 
YETMEZ AMA EVET


Evet, kararını soldan da destekleyenler var. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Başkanı Doğan Tarkan, Anayasa Değişiklik Paketi’nin yetersiz olduğunu, ancak her bir düzenlemenin küçük kazanımlar olacağını ve bizi sivil bir anayasaya götüreceğini ileri sürdü. Tarkan ‘yetmez ama evet’ sloganını benimsediklerini söyledi.


DSİP’in görüşüne benzer bir başka görüş Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) tarafından ortaya atıldı. EDP Anayasa değişiklik teklifine ‘evet’, bunu hazırlayan AKP zihniyetine ve iktidarına ise ‘hayır’ diyor. EDP’ye göre Anayasanın eşitlikçi ve özgürlükçü bir sosyal Anayasa ihtiyacını gidermese bile kısmi iyileştirmeler getiriyor; pakete hayır demek 1982 Anayasası’na ‘evet’ demek anlamına geliyor.
 
 

Nebahat DİNLER
Temmuz 2010, sayı: 20 

 
 
 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.153.90