Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EĞİTİMDE AYIN GÜNCESİ

Yüzme Yaz Okulu Açılılıyor: Ayvalık Yelken Kulübünde, 06–14 yaş arası çocuklar için branşında deneyimli uzman öğretmenler eşliğinde, yüzme ve yelken yaz okulu açılacaktır. Ayrıca yetişkinler için de kurs verilecektir.

Okullarda Yönetici Atamaları Yapıldı: Balıkesir ve Ayvalık’ta okullara müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı atamaları yapıldı. Geçen yıl yürürlüğe giren yasanın bu yıl uygulamaya konmasıyla 5 yıl aynı görevde bulunan okul müdürlerinin yerleri de değişiyor. Ayvalık’ta da 10 dolayında okul müdürü bu durumdan etkileniyor. Atamaları yapılan yöneticiler 28 Hazirandan itibaren göreve başladılar.

TÖB-DER Açılıyor: Kısa adı TÖB-DER olan Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği 31 yıl sonra küllerinden doğuyor.12 Eylül Ankara Sıkıyönetim Komutanlığınca kapatılmıştı. Dernek açılış başvurusunda bulunan üyelere Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç’ta destek verdi. Derneğin 210 üyesi öldürülmüştü. Ayrıca dernek mallarını geri istiyor.

Dersaneler Okulların Yerini Mi Alıyor? : Bütçeden eğitime ayrılan pay her yıl düşürülüyor. Bu durum vatandaşlarımızı kaygılandırıyor. Diğer kamu kurumları gibi eğitimde de ticarileştirme ve özelleştirme devam ediyor. Okullaşma oranı doğu bölgelerinde daha düşük. Diğer bir eşitsizlikte de öğretmen ve derslik başına düşen öğrenci sayılarındadır.

Çocuklar Tatil Yapmalı, Dinlenmeli, Eğlenmeli: Yaz döneminde kurslarla çocuklara ayrı bir yükleme yapılıyor. Hâlbuki psikologlar, çocukların dinlenmelerini ve eğlenmelerini öneriyor. Çocukların önce sosyal ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Yönetici Atamasına Yürütme Durdurması: Balıkesir İdare Mahkemesi, 01.02.2010 tarihinde yapılan müdür atamalarındaki iddiaları ciddi bularak işlemin durdurulmasına karar verdi. Eğitim Sen yargı kararlarının uygulanması ve yönetici atamalarının hakkaniyete ve hukuka uygun yapılması konusunda takipçi olacaklarının bilinmesini istediler.

Kaşık İle Verdiklerini Kepçe İle Alıyorlar: AKP hükümeti “ek zam” aldatmacası yapıyor. Tüm emekçilerle resmen dalga geçiliyor. 2010 yılı altışar aylık dönemlerde uygulamaya koyulan % 2,5 + % 2,5 ücret zammının ilk dilimi resmi enflasyondaki artışa paralel olarak % 1,06 oranında arttırılmıştır. Bu bir “sefalet zammı” dır. Temmuz ayından itibaren kamu emekçileri % 20’lik vergi dilimine girmektedirler. Bundan dolayı zam değil kayıpları olacaktır. Turizmciye %1,memura % 20’lik vergi dilimini uygun gördüler.

Ösym’de Bir Yanlış Daha: Üniversite giriş sınavının ardından MF (Matematik Fen) puanın sıralamasında yanlışlık yapıldı. Doğru sıralama ÖSYM web sitesinde yayınlandı. Yerleştirme kılavuzunda 49 programın yanlış verildiği belirtilmişti. Bunlar da web sitesinde düzeltilmiştir. ÖSYM başkanı Prof Dr Ünal Yarımgün “Hatalar abartılıyor, eğer ortam rahatlayacaksa istifa edebilirim. Personel sayımız az.” diye belirtti.

Kemik Kanserli Öğretmene Destek: Yaklaşık beş yıldır kemik kanseri ile boğuşan Şafak BAY adlı öğretmen açlık grevi yapıyor. Açlık grevine Eğitim Sen ve KESK yöneticileri Ankara Abdi İpekçi Parkına giderek destek verdiler. Tıbbı raporlara göre Türkiye’de tedavisi mümkün görülmüyor. Derhal yurtdışına gönderilip tedavinin devlet tarafından üslenilmesi gerekiyor. Şafak öğretmeni atamayarak onu işsizliğe mahkum edenler şimdi ölüme terk ediyorlar. Durumla ilgili olarak http://safakyasasın.blogspot.com sitesine bakılıp destek imzası atabilirsiniz.

Temmuz 2010, sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 3 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.153.90