Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

SBS SEVİYE BELİRLEME SINAVI KALKIYOR

Kısa adı SBS olan Seviye Belirleme Sınavı, kademeli olarak kalkıyor. 2010- 2011 Öğretim yılında 6.Sınıflar sınava girmeyecekler. Daha sonraki öğretim yıllarında sadece 8. Sınıflar sınava girecek ve sadece 8. Sınıf konularından sorumlu olacaklar. SBS sınavının kalkması çözüm gibi görünse de öğrencilerin gördükleri üniteler sarmal, yani birbirini tamamlayan üniteler olduğundan her yıl sınava girecek gibi hazırlanmak zorundalar.  

Sınavlar, çocuklarımızın psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Örneğin; “SBS’ de istediği Fen Lisesini tutturamayacağını anlayan öğrenci intihar etti.” Gibi haberlerle karşılaşabiliyoruz. Uzmanlar SBS’yi masaya yatırmaya devam ediyorlar. Ayrıca SBS de yanlış puan iddiaları da var.

Üç milyondan fazla öğrenci sınavlara katıldı. Sekizinci sınıflardaki 1544 öğrenci soruların hepsini yaparak 500 puan almışlardır. Bu sonuçlarda da şaibeler vardır. Orta öğretime geçiş sistemi, SBS değişikliği ile yapboz tahtasına çevrildi. OKS yerine getirilen ve öğrencilerin dershanelere bağını kesecek iddiası ile uygulamaya başlayan SBS, başta Eğitim Sen olmak üzere tüm eğitim çalışanlarının eleştirisi göz ardı edilerek uygulamaya başlanmıştı. Üç yıl içinde sistemin beklenenin tam tersi sonuçlar doğurduğu ortaya çıktı. Uygulamadan kısmen vazgeçiliyor. SBS ile dershaneye bağlılık daha fazla artmıştır. Hatta dershanelere başlama yaşı 9-10’lara düşmüştür.

Bakanlık uygulamadan geri adım atmıştır ama hiçbir özeleştiri yapmamıştır. Bir eğitim sisteminden sonuç alabilmek için 20 yıl geçmesi gerekirken, ülkemizde nerdeyse her yıl sistem değişikliğine gidilmektedir. Bu da eğitime bilimsel bir yaklaşımın olmadığını, bu işin öznesi olan öğretmenlerin ve öğretmen sendikalarının, üniversitelerin ve bu konuda uzman olan hocaların dâhil edilmediğini göstermektedir. Eğitim pozitif bir bilimdir ve bilimsel yaklaşılmalıdır. Bu ülkenin eğitimi iktidarların düşüncelerine göre planlanmamalıdır.

Temmuz 2010, Sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.153.90