PANORAMA

2002’de 24 Milyon, 2007’de 14 Milyon Oy Yerine Gidemedi.

12 Eylül’ün getirdiği %10 luk yüksek seçim barajı, ülkemizden başka bir ülkede uygulanmıyor. Diğer bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan oranlar: Rusya’da %7, AB’de en yüksek %5, en düşük %0,67. CHP barajın %7 olması için yasa teklifi verdi. BDP'li Ayla Akat Ata, CHP'nin yüzde 7 önerisini önemsediklerini, ancak geçen yıl verdikleri yüzde 3 teklifin yasalaşmasını istediklerini söyledi.

Anayasa’nın 35. Maddesi Kaldırılacak Mı?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Anayasa’nın 35. Maddesi’nin kaldırılmasına ilişkin önerilerisine TMM Başkanı Mahmet Ali Şahin ve BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan olumlu yanıt verdiler. Bilindiği gibi 35. Madde TSK’ne Türkiye Cumhuriyetini koruma ve kollama görevi verdiği için 12 Eylül Askeri Darbesi meşrulaşmış oluyor. MHP öneriye karşı çıktı

Arjantin Eli Kanlı Diktatör Videla’yı Yargılıyor.

İnsan hakları savunucuları 32 siyasi mahkumun idamı nedeniyle yargılanmakta olan eski diktatörün 20 bin kişinin öldürülmesinin ya/ya da kaybedilmesinin hesabını da vermesinde diretiyor. 1985’te ömür boyu hapis cezası alan Videla 1990’da çıkan genel afla salıverilmişti. Anlaşılan Arjantin’in aydınları gelecekte askeri darbeye heves edecekleri caydırmayı çok önemsiyorlar.

Karadeniz’de Kürt İşçileri Savunan Eylem

Bölge emniyet güçlerinin Giresun’da yapmış oldukları bir zirvede Kürt işçilerin bölgeye sokulmamasının kararlaştırıldığı haberi üzerine, ‘Karadeniz’in Aydınlık Yüzleri’ Platformu üyeleri karara karşı Giresun ve Ordu’da eylem yaptılar. Giresun Belediye Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sanatçılar ve aydınların da bulunduğu eylemciler Güneydoğulu işçilerin on yıldır bölgede fındık toplamaya geldiklerini ve onlarla çok iyi ilişkiler içinde olduklarını belirttiler. Onları bölgeye sokmayıp Gürcistan’dan işçi getirtilmesi önerisinin çok yersiz ve tehlikeli olduğunu belirttiler. Platform üyeleri Ordu valisi ve belediye başkanı ile de görüştüler.

CHP Diyarbakır İl Örgütü Kürt Sorununa Çözüm Için Rapor Hazırladı.

16 sayfalık raporda koşulsuz af, A. Öcalan’a ev hapsi yolunun açılması, çatışmaların durdurulması için BDP’nin ve sivil toplum örgütlerinin muhatap alınması öneriliyor.CHP Diyarbakır İl Sekreteri Mahmut Şevketoğlu Kürt-Türk çetışması tehlikesinin bertaraf edilmesi için demokratikleşme ve insane haklarının önünde engel teşkil eden anayasal ve yasal hükümlerin kaldırılarak, demokrasinin ülke düzeyinde kurumlaşması ve kalıcılaştırılması gerektiğini belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç raporun yerel bir çalışma olduğunu; Genel Merkezde ayrı bir rapor hazırlanmakta olduğunu bildirdi. Partinin Doğu ve Güneydoğu Komisyon üyelerinin Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaptıkları basına kapalı toplantı sonuçlarının rapora yansıtılacağı duyuruldu.

Kemal Türkler’in Katil Zanlısı Zaman Aşımından Yararlandırılıyor.

22.07.l980 günü kızının gözü önünde öldürülen eski DISK Başkanı Kemal Türkler’in katil zanlısı devletin hapishanesinden duruşmaya getirilip son sözü sorulamadığı için hukukçulara gore cezadan kurtulmuş oldu. Olay epey düşündürücü: sanık 11 Temmuz günü nedense Ankara’dan Bandırma hapishanesine nakledilmiş ve 13 Temmuz günü hasta olduğuna dair rapor almış. Adliye görevlisi duruşma gününü bildirmekte gecikmiş ve jandarma da gerekli işlemleri tamamlayamadığı için sanığı duruşmaya gönderememiş ve duruşma 23 Eylul’e ertelenmiş. Bu da sanık, yargılanması 30 yılda tamamlanamadığı için ceza almaktan kurtulacak demekmiş!!!

Taş Atan Çocuklar Artık ‘Terör Örgütü Üyesi’ Değil.

Çocuklar TMK ‘Terörle Mücadele Kanunu’ hükümlerine göre değil TCK ‘Türk Ceza Kanunu’ hükümlerine göre, ancak Ağır Ceza Mahkeleri yerina Çocuk Mahkemeleri’nd yargılanacaklar. Bu durumda cezaları ertelenebilecek. 196 çocuk serbest bırakıldı; 3.000 dava da düşecek. Böylelikle terörizmin ne olduğunu anlayamayacak yaştaki çocuklar, teröristlerle aynı koğuşlarda kalarak, terörizm ilahlarının etkisi altında kalmaktan da korunmuş olacaklar.

Keşke Biz De Haiti Kadar Bilinçli Olsaydık.

Haiti köylüleri deprem felaketinden sonraki zor yaşam koşullarında dahi ABD’li ünlü GDO (Genetiği değiştirilmiş organizmalar) şirketi Monsanto’nun hibe etmek istediği tohumları kabul etmediler. İki yüzyıllık yerel tohumlarının yok edilmesinin Haiti’nin geleceğinin yokedilmesi demek olduğunu ileri süren köylü birlikleri Haiti Devlet Başkanı Rene Prevol’u da ülkeyi çokuluslu şirketlere paşkeş çekmekle suçlayıp geri adım attırdılar. Bilindiği gibi GDO’lu tohumlar biyoçeşitliliği yok etmekte; GDO’lu ürünler de besin maddelerinde kullanılınca sağlığa zarar vermekte.

Tam Gün Yasası

Ülkemizde her konu garip bir biçimde ele alınıyor oldu. Ecevit zamanında çıkarıldığı zaman Tam Gün Yasa’sını var güçleriyle destekleyenler şimdi AKP çıkarıyor diye yasayı lanetliyorlar. O zamanki yasanın da herhalde aksaklıkları vardı ki uygulamadan kaldırıldı; şimdikinin de aksayacak tarafları vardır. Bu yasaya AKP karşı çıksaydı “Vay, yoksulları paralı sağlik hizmetine, emekçileri bıçak parasına mahkum etmek mi istiyorsun denecekti. CHP Tam Gün deseydi, AKP hekimlerin özgürlüğünü kısıtlıyorsun diyecekti diye düşündürecek hale geldi siyasal yaşantımızın ciddiyetsizliği; varsa yoksa diğerini yıpratarak halka yaranmak! Akasayabilecek yanları düzeltilmiş bir tam

İstanbul’da Yapılan Avrupa Sosyal Forumu “Başka Bir Dünya Mümkün” Dedi.

6. Avrupa Sosyal Forumu 1–4 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı; Osmanbey’den başlayan ve değişik ülkelerden yaklaşık 3.000 kişinin katıldığı renkli bir yürüyüşle Taksim’de noktalandı. Katılımcıların hepsi kendi dillerinde küresel politikalara karşı “Başka bir dünya mümkün” diye haykırdılar. Yunanlı katılımcıların bir süre “Türkiyeli Yunanistanlı arkadaş,” diye tempo tutması ilgi gördü.

Yunanistan’da Emekçiler Kazanılmış Haklarından Vazgeçmiyorlar.

Yunanistan’da emekliliği hak etmeyi güçleştiren ve emeklilik aylıklarında gelecekte düşüş öneren yasa taslağı emekçileri ayağa kaldırdı. Altıncı kez gerçekleştiren 24 saatlik genel grev yaşamı büyük ölçüde durdurdu

Temmuz 2010, Sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

13/07/2020 Gün Ortalama:420  Bugün 158 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:18.232.188.89