Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ BAŞARISI AYVALIK GECE PAZARI

Bir toplumun sosyal yaşantısında Sivil Toplum Örgütlerinin yeri ve önemi, Ayvalık Esnaf ve Turizmciler Güç Birliği Derneği’nin gerçekleştirdiği gece pazarı projesiyle kanıtlandı. Dernek yöneticilerinin ‘’Ayvalık’ta hiçbir şey olmaz’’düşüncesine sahip olanlara nazire yaparcasına, büyük bir kararlılıkla ve fedakârlıkla yürüttüğü çalışmalar sonucunda, yıllardır sezonda saat en geç 21.00 da kaderine terk edilen, ana caddelerinde tek bir işyerinin dahi açık olmadığı Ayvalık çarşısı, Talatpaşa Caddesinde kurulan “Ayvalık Gece Pazarı” ile gece canlılığı açısından Cunda ve Sarımsaklı ile yarışır hale getirildi.

Düzen var, tezgâhlar tek tip, örtüler bembeyaz, görüntü kirliği yok, katılanlar ev hanımları, esnaflar, işçiler, herkesimden nezih insanlar.Organizasyonda rant yok, yandaşlık yok, hemşerililik yok. Tezgâhlar kura ile ve başvuru sırasına göre tahsis edilmiş. Devredilemiyor, sahiplenilemiyor.

Amaç Ayvalık merkezinin geceleri ışıksızlıktan kurtararak el emeğini ufak tefek mallarını değerlendirmek isteyen her kesimden insana en ucuz, en nezih, en kurallı şekilde bu fırsatı sağlamak. Ayvalık Belediyesi ve Belediye Meclisi ise Talatpaşa Caddesini yeniden düzenleyerek, aydınlatmayı güçlendirerek ve zabıta teşkilatına yardımcı kuvvet vererek organizasyonu destekledi.

Çarşının açılmasıyla birlikte çevre esnaflarının da işleri arttı. Geceleri en geç 20.00 da işyerinin kapatıp evine giden esnaf saat 23.00 a kadar işyerini açık tutmaya başladı. Çoğunluk çevre esnafı pazar başlangıç saatinin saat 21.00 den 19.00 a alınması için imza toplayıp pazarı düzenleyen derneğe dilekçe vermeye hazırlanıyor.

Bu olay sivil toplum örgütlerinin toplumdaki yeri ve önemini bir kez daha kanıtladı. Esnaf Ve Turizmciler Güç Birliği Derneği yöneticilerinin tüm engellemelere rağmen kararlılıkla başardıkları bu çalışma Ayvalık’taki diğer sivil toplum örgütlerinin harekete geçmesini sağlayacak özelliktedir.

 

Temmuz 2010, sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 92 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.92.153.90