Genco Erkal dan tek kişilik performans

MARX’IN DÖNÜŞÜ

26 Temmuz gecesi Amfitiyatroda buluşan Ayvalıklılar, Dostlar Tiyatrosu’nun "Marx’ın Dönüşü" (Marx in Soho) oyununu büyük bir keyif ve özlemle izlediler. Genco Erkal, muhteşem bir oyunculuk ve yorum gücü ile Marx’ı yanı başımıza taşıdı.

Howard Zinn’in yazdığı Marx’ın Dönüşü’nü Türkçe’ye Özüm Özgülgen çeviriyor. Genco Erkal oyunun hem yönetmenliğini, hem de oyunculuğunu yapıyor. Oyun, Marks’ın 19. yy.da getirdiği kapitalizmin eleştirisinin günümüzde de temelde hala geçerli olduğunu gösteriyor. 19. yy. da Londra Soho’da yaşayan Marks, bu oyunda günümüz New York Soho’dadır.

Içinde yaşadığımız dönemin ve Marks’ın yaşadığı dönemin birbiri içine geçecek şekilde yazıldığı oyunla, o zamanları aydınlatmanın yanı sıra bugünlere ve bizim bulunduğumuz yere ışık tutmak amaçlanıyor.

Oyunda Marx`ın karısı Jenny, kızı Eleanor, dostu Engels ve siyasi rakibi Bakunin gibi karakterlerle ilgili değerlendirmeleri önemli bir yer tutuyor. Marx’ın yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile yaptığı evlilik, Londra`ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, Irlanda’nın Ingiltere’ye direnişi, Avrupa’daki 1848 devrimleri, özellikle 1871 Paris Komünü gibi olaylar video görüntüleri eşliğinde işleniyor.

Krizle sarsılan kapitalist sistemin Karl Marx’ın bakış açısıyla tiyatro sahnesinde sergilendiği oyun, ABD finans piyasalarında başlayan ve ardından tüm dünyaya yayılan küresel krizin, kapitalizmin temel tezlerinin yeniden sorgulanmasına neden olurken, Karl Marx yeniden keşfediliyor.

Temmuz 2010, Sayı: 20 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

13/07/2020 Gün Ortalama:420  Bugün 146 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:18.232.188.89