Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

KRİZ ESNAFI FENA VURUYOR

TÜKETİCİ EN UCUZA YÖNELDİ

Ülkemizi teğet geçen(!) kriz orta ve düşük gelirlilerin satın alma gücünü öylesine azalttı ki, çoğunluk en ucuzu arayıp bulma çabası içinde. Özellikle, giyim eşyası gibi, talep elastikiyeti yüksek malları halkımız Perşembe Pazarı’ndan, en ucuz sergilerden almaya çalışıyor. Halk geliri azaldığı için mağdur; Pazar esnafı ucuz malın kar marjı düşük olduğu için mağdur; on adet satınca elde edebileceği karı ancak otuz-kırk adet satarsa kazanacak hale gelmiş; o kadar fazla satış yapması da zaten olanaksız çünkü müşterisi alamıyor; Pazar esnafına göre masrafı –dükkan kirası – çok yüksek olan dükkan sahipleri fiyatlarını pazardakiyle aynı düzeye indiremeyeceği için satış yapamıyor, mağdur.

Mağduriyet üretim kademesinde de devam ediyor; üretici firma acil para ihtiyacı nedeniyle malını üretim fiyatının altında elden çıkarıyor; üretimi yapan işçilerse ya boğazı-yarı-tokluğuna çalışmaya devam edebiliyor ya da işini kaybediyor.

Kriz bazılarını da gerçekten teğet geçiyor ya da gönendiriyor. Kimleri mi? Krizi fırsata çevirebilenleri!!! Nasıl mı? “Batıyoruz imdat; işçi çıkarmak zorunda kalırız,” diyerek iktidarı ve statüko bekçilerini korkutabilenler. Onlar hem bizim vergilerimizle yemlenip durumlarını koruyorlar; hem de, işçi azaltımına devam ediyorlar. Sanki çok kazandıkları zaman karlarını işçiye de aksettiriyorlarmış gibi işçilerinden ücret fedakarlığı istiyorlar. İşsiz kalmaktan korkan işçi de tazı oluyor. Utansın 12 Eylül yıldırmasının mimarları! Büyük bir zengine nasıl o duruma geldiğini sormuşlar. “İki defa hileli iflas yaptım,” demiş. Bundan sonra herhalde “İki krizde batıyordum; devlet tarafından kurtarıldım,” diyecekler. Ucuz otomobillerin satışı azalırken en pahalı otomobillerin, jiplerin, arazi arabalarının satışlarında neden azalma olmadığını merak etmenin zamanı geldi de geçiyor. Elimiz kolumuz bağlı da olsa, çok üzülsek de gerçeği bilmek iyi olur!!!  

Ayşe S. KIRIKOĞLU 

ARALIK 2009, Sayı : 14 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

23/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 30 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.141.12