OKULLAR YERLEŞKESİ GAZİKEMALPAŞA MAHALLESİ

Güzel İnsanları, tarihi mekânları ile ilgi toplayan mahallelerimizden Gazikemalpaşa Mahallesi’ni tanıtmak için muhtarımız İbrahim Bülbün’ü evinde rahatsız ettik. Bizi evinin giriş bölümünü muhtarlık bürosuna çevirdiği sıcak mekânda sevgi ile karşıladı. Değerli eşi ve kendisi bize ikramlarda bulundular. Ayvalık insanın sıcaklığını bize yaşattılar.

Papalina: Bize mahallenizi tanıtır mısınız?

Muhtar: Mahallem coğrafi olarak İpek mobilyanın bulunduğu sokaktan başlayıp Turizm Bürosuna kadar olan alanı kapsamaktadır.

Papalina: İlk dönem muhtarlık yapmaktasınız. Duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?

Muhtar: Öncelikle Atatürk’ün ismini taşıyan bir mahallenin muhtarı olmaktan gurur duyduğumu bildirmek isterim. Seçim döneminde mahalle halkıma, azalarımla birlikte 24 saat hizmet vereceğime söz vermiştim. Bu sözümü yerine getirmeye çalışıyorum. Halkımın ne sıkıntısı olursa olsun, kapımın her saat açık olduğunu bilmelerini isterim.

Papalina: Her mahallenin olduğu gibi sizin de sıkıntılarınız vardır. Bunları bizimle paylaşır mısınız?

Muhtar: Mahallemde çöpler düzenli olarak alınmakla birlikte, 10 günde bir genel bir temizlik yapılmasını istiyoruz. Mahallelinin bir kısmı evinin önünü kendisi temizlemektedir. Zaten bu Ayvalıklı olma geleneğidir. Yine de temizlikle ilgili bilgilendirmeler yapmaktayım. “En iyi temizlik kirletmemektir.” Şiarından yola çıkarak mahallemizi temiz tutmaya çalışmaktayız.

Gençlerimizin serbest zamanlarını değerlendirebileceği alanlar bulunmamaktadır. Gençlerimizin voleybol, basketbol gibi sporları yapabileceği bir alana ihtiyacımız var. Sakarya İlköğretim Okulu ile stadyum arasındaki boşluk kullanılmayan bir yoldur. Bu alanın değerlendirilebileceğini düşünüyorum.

Mahalle halkımın gelir düzeyi düşük olduğu için para harcamadan yararlanabileceği bir yeşil alan istiyoruz.

Ayazma gibi bir kiliseye sahibiz. Bu kilisenin restore edilip mahallemize kazandırılmasını istiyoruz.

Yine mahallemizdeki tescilli tarihi evlerin Kültür Bakanlığı, belediye ve muhtarlık işbirliği ile restore edilip Ayvalık’a kazandırılmasını bekliyoruz. Bu restore işini ev sahiplerinin başaramadığını görmekteyiz.

Mahallemde sahipsiz köpekler büyük bir sorun. Bunun için belediye ile işbirliği yapmaya hazırız.

Papalina: Mahalle halkına maddi yardımlar yapılıyor mu?

Muhtar: Sosyal güvencesi olmayan muhtaç insanlarımıza Kaymakamlığın verdiği kuru erzakı dağıttık. Ayrıca kömür almaları için yardımcı olduk.

Papalina: Mahalle halkının gelir düzeyinin düşük olduğunu söylediniz. Bunun için çözüm olabilecek projeleriniz var mı?

Muhtar: Tüm sahil kentlerinde olduğu gibi ev pansiyonculuğu büyük ölçüde çözüm olabilir. Pansiyonculuğun bilinç ve özendirme çalışmalarını belediyemizle birlikte ortak yürütmeye talibiz. Evet, elimizden geldiğince insanlara yardım etmeye çalışıyoruz ama ne demişler “Balık vermek yerine, balık tutmayı öğretin.”

Kadınlarımızın el emeklerinin değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Büyük marketlere ruhsat verilirken bir dükkân, kadınların emeğini değerlendirebileceği mekân olarak istenebilir.

Papalina: Mahallenizde hangi kurum ve kuruluşlar var?

Muhtar: Mahallem okullar yerleşkesi gibidir. Sakarya İlköğretim Okulu, Ayvalık Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Özel bir Etüt okulu, Devlet Hastanesi, Meteoroloji, Boğaziçi Otel, Turizm Bürosu ve Marina bizim bölgemizdedir.

Papalina: Mahallenizin geçmişte yaşamış önemli şahsiyetleri var mı?

Muhtar: Özellikle mahallemize 52 yıl muhtarlık yapmış rahmetli İbrahim Özlale’yi saygı ile anmak isterim. Hepimizin onun çocukları gibiydik. Yine rahmetli Cazim Nuri Erman’ı saygıyla anıyorum. İlçemize bir sağlık ocağı kazandırmıştır.

Papalina: Bizlere başka söylemek istedikleriniz var mı?

Muhtar: Mahalleme yardım eden Kaymakamlığa, Ticaret Odasına, Yardımsevenler Derneğine, Ayvalık Belediye’sine ve muhtar arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Yine bana bu görevi layık gören mahalle sakinlerine teşekkür ederim.

Eskiden “Bir elin verdiğini diğer el bilmez.”denirdi. Ne güzeldir ki hala öyle insanlar ilçemizde yaşamaktadır. Yaptıkları yardımlardan dolayı isimlerini bildirmek istemeyen değerli hemşerilerime de teşekkürü bir borç bilirim.

Siz Papalina’ya da dertlerimize, sıkıntılarımıza ortak olduğunuz ve bizi anlattığınız için teşekkür ederim.

Papalina: Biz de güler yüzünüze, misafirperverliğinize ve sohbetinize çok teşekkür ederiz. 

Havva TAYLAN-Cemil TOSUNOĞLU

ARALIK 2009, Sayı : 14 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2020 Gün Ortalama:753  Bugün 82 Ziyaret var  Sitede 3 kişi var  IP:18.204.227.117