PANORAMA

Ülke gündemi çok çabuk değişiyor. Yaşanan her şey bizleri de şu veya bu şekilde etkiliyor. Geçen sayılarımızda sağlık dosyasını ele alarak incelemeye, toplumu aydınlatmaya çalıştık. Sağlığın nasıl paralı hale getirildiğini, verilen katkı paylarının nasıl çaktırmadan artırıldığını, hastaların nasıl müşteri olarak görüldüğünü, yani her şeyin paralı hale getirildiğini anlatmaya çalıştık. Bunun, sağlığın özelleştirilmesinin ön adımları olduğunu biliyoruz. O nedenle de halkımızı uyardık; uyarıyoruz.

Geçen sayımızda işlemeye başladığımız “zeytin dosyasına” bu sayımızda da devam ediyoruz. Zeytin, yöremizin en önemli geçim kaynağı. Üretici ürettiğinin karşılığını alamıyor. Piyasayı büyük zeytin tüccarları belirliyor. Kaybeden yine küçük üretici oluyor. Köylü zeytinini 1TL’ye satamıyor.

Ülke gündemi hızla değişiyor.”Açılım “ tartışmalarının sürdüğü bir sırada Reşadiye ‘de yedi askerin öldürülmesi ülke gündemini bir anda değiştirdi. Askerin kanı üzerinden politika yapanlar yine sahneye sürüldü. Tehlikeli düşmanlıklar körükleniyor. Halklar birbirine düşürülmeye çalışılıyor. Biliyoruzki bu provakasyonların en tehlikelisi Ayvalık ve Altınova’da yaşandı. Peki, nasıl tutum almalıyız? Daha fazla kan akmaması, anaların gözyaşı dökmemesi için sorunun barışçıl yollarla çözümüne destek olmalıyız. Bir arada, eşit koşullarda kardeşçe yaşamanın yollarını bulmalıyız.

Bu gündem tüketilmeden DTP kapatıldı. AKP’yi kapatamayanlar DTP’ yi oybirliği ile kapattı. Parti kapatmaların çözüm olmadığı yaşanan tecrübelerle sabit olmasına rağmen. Parti kapatmaların çözüme hizmet etmeyeceği, aksine, sorunu daha da çetrefilleştireceği kanısındayız.

Bursa’da maden ocağında yaşanan göçük ve 16 işçinin ölmesi, acımıza acı kattı. İşte, özelleştirmenin sonucu bu. Maden ocakları özelleştirilince işçi sağlığı, iş güvenlik önlemleri unutuldu. Bunlar patronlara gereksiz masraf olarak görüldü. Üstelik bu işçiler aylık 600--650 TL ‘ye çalıştırılıyor. Önlem alınsaydı bu ölümler yaşanmazdı. Maden ocağına inmeden bu insanların hangi koşullarda çalıştığını anlamak mümkün değildir.

Özelleştirmeler Özal’la başladı, DSP-MHP-ANAP döneminde devam etti. Koalisyon hükümetinin 15 günde 15 yasa çıkardıklarını unutmadık. Şeker, tütün, pancar, pamuk vb. yasaları çıkaranların, PTT’nin “T “‘sini satanların,”KİT” ‘leri özel sermayeye peşkeş çekenlerin bugün AKP’ye diyecek bir şeyleri olamaz. Çünkü AKP’de, önceki hükümetlerin ekonomik programlarını aynen uyguluyor. Yani, önceki hükümetten devralınan programın uygulanması devam ediyor. Bu program, küresel sermayenin uygulamamızı istediği programdır. Zaten 12 Eylül de bu programı uygulamak için gelmedi mi?

AKP, kamunun elinde olan her şeyi sattı. Suyu bile satışa çıkardılar. Şimdi de TEKEL’ in kalan kısmını satışa çıkardı. On binlerce işçinin işsiz kalması hükümetin umurunda değil. Bu yazının yazıldığı sırada işçiler Ankara’da iki gündür eylemdeydiler. Buradan, onların mücadelesini selamlıyoruz.

Kazdağları’nın, Kozak yaylasının, Havran Büyükdere’nin altını üstüne getirdiler altın çıkaracağız diye. Karaayıt Köyü’ndeki maden işleme tesisi de cabası. Bu izinleri veren AKP hükümetidir.

Ayvalık’ta denizler çok pis kokmaya başladı. Hem de kış mevsiminde. Yetkililere sesleniyoruz; ne pahasına olursa olsun yapın şu arıtma tesisini.

Son tartışmalarla birlikte nasıl gıda tükettiğimizin bilincinde değiliz. Ayvalık Belediyesi’nden semt pazarlarında satılan her türlü gıda maddesinin denetiminin yapılmasını istiyoruz.

Tayfun Talipoğlı’nun dediği gibi “Yollar uzun, memleket şartları çetin.”Biz de zor koşullarda da olsa kendi doğrularımızı söylemeye, halkımızı aydınlatmaya devam edeceğiz. Bir ay sonra görüşmek üzere. Kalın sağlıcakla. 

ARALIK 2009, Sayı : 14 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

27/05/2020 Gün Ortalama:753  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:18.204.227.117