Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DÜNYANIN YENİ BELASI G D O

Günlük yaşamımızda en çok merak edilip tartışılan konuların başında gelen “Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar” Ayvalık’ ta da mercek altına alındı. 6 Aralık Pazar günü İsmet İnönü Kültür Merkezinde yapılan toplantının konuşmacısı TMMOB Ziraat M.Odası İst.Şb. Başkanı Ahmet Atalık idi.

Yaptığı sunumda daha çok GDO’lu tohum üretimi, ithalatı ve diğer gıdalara karışımı konularına ağırlık veren Atalık, GDO ‘lu tohum ve gıdalara mecbur olmadığımızı, buna ihtiyacımız olmadığını belirterek GDO bir kez ülkemizde yaygınlaşırsa besin zincirinin bütün halkalarına bulaşabileceğini ve bunun olası zararlarının neler olacağını da bilemediğimizi açıkladı.

Dünyada mevcut birkaç araştırıcı tohum-ilaç şirketi, kurdukları - dayattıkları hukuki mekanizmalarla bilim dünyasının, devletlerin ulusal iradelerinin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının kontrolunun dışında kalmaktadır.

Melez (hibrit) tohumla üreticileri kendine bağımlı hale getiren tekeller şimdi tohumların genleriyle oynayarak sadece bizim değil gelecek kuşakların sağlığı ile de oynamaktadır. Daha kaliteli, daha verimli, besleyici, dayanıklı ucuz tohum iddialarıyle propagandalarını yapıyorlar ama sonuçların hiç de böyle olmadığı bizzat Amerika yetkili kurumlarca açıklanmaktadır. Verim daha yüksek olmadığı gibi, diğer canlı genleriyle elde edilen “ kötü koşullara dayanıklılık kazanma” kalıcı değil. En önemlisi, bulaşmalarla yerli tohumlarımızın karakterleri bozulacaktır. Anadolu’nun en büyük zenginliklerinden birisi olan doğal gen havuzunun kirlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gıda üretiminde çok fazla kullanılan Soya, Mısır gibi mahsüllerin GDO ‘lu olanlarıyla yapılan deneylerde deneklerin (kobay, fare) beyinlerinin küçüldüğü, çoğunun kısırlaştığı saptanmıştır. Dünya nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan az gelişmiş ve mazlum halklardaki nüfus artışı acaba bu yolla mı kontrol altına alınacaktır?

Hayvan yeminden çikolataya kadar yüzlerce gıdanın üretiminde yer alan soya sütü, lesitin, nişasta, şeker vb. tehlike altındadır. GDO’ lu ürünler ülkemize girince kendimizi, bebelerimizi, doğacakları bu illetten korumamız adeta imkânsız hale gelecektir.

Halkımız bilimsel gelişmelere karşı değildir; denetime açık araştırma kuruluşlarında aşılar, ilaçlar geliştirilecektir. Bakteriler aracılığı ile bir kısım enzimler hızlı bir şekilde üretilip insülünden troide, büyüme hormonundan Hepatit B aşısına kadar çok sayıda gelişme insanlığın hizmetine sunulacaktır. Bunlara elbette ihtiyacımız var. Ama mevcut tohumlarla bütün insanlık doyurulabilecekken zenginlerin kâr hırsıyla, ölen insanlara çözüm diye başka bir ölüm sunulmamalıdır. 

Kutlu ÇERMİKLİ 

ARALIK 2009, Sayı : 14 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

22/06/2018 Gün Ortalama:182  Bugün 93 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.92.153.90