Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DEDELERİMİZİN MİRASI TARİŞ

TARİŞ 21Ağustos1915 yılında kurulmuştur. Yani geçmişi cumhuriyetten eskidir. Kuruluşunun en önemli amacı ise üreticiyi vicdansız tüccarlara karşı korumaktır. Dedelerimizden bize miras kalan TARİŞ ne kadar zorlansa da bu misyonunu yerine getirmeye çalışmaktadır.

Zeytinyağı üretimi için en iyi ekosisteme sahip ve dünyanın en kaliteli zeytinyağlarının üretildiği Ayvalık ilçemizin TARİŞ Başkanı Hasan Anak ile sizler için görüştük. Bize TARİŞ’i anlatmasını istedik.

Papalina: Sayın Başkan, bize TARİŞ’in bu yıl üreticiye sunacağı hizmetleri anlatır mısınız?

Başkan: Öncelikle TARİŞ bu yıl zeytin alımı yaptı. Yeşil zeytin, Gemlik zeytini, Ayvalık cinsi sofralık zeytinini özel sektörün üstünde fiyat vererek 15.12.2009 Pazartesi gününe kadar aldı. Üretici bu hizmetten memnun kaldı.

Bir asite kadar olan zeytinyağına 5TL ön ödeme fiyat verdik. Ödemeleri her pazartesi günü yapmaktayız. Gelecek fark üreticiye yansıtılacaktır.

Ayrıca yağ sıkım ücreti 0,65krş.olarak alınmaktadır. Bu ücret tüm özel fabrikalardan daha ucuzdur.

Papalina: TARİŞ’e ortak olma koşulları nelerdir?

Başkan: Bir ton yağ döken 420 TL ile ortak olabilmektedir. Bu ücret, ortak olabilmek için ödenen ¼’lik paydır. Geri kalan kısmı, her yağ dökümünde %3 ortaklık payı olarak alınacaktır. Bu ücret Bakanlar Kurulu kararıdır. Bizler hiç ücret ödemeden ortak olduk. Aslında bu uygulama ile hükümet bize başınız çaresine bakın demek istiyor. Kooperatifi desteklemek yerine bütün yükü üreticinin omzuna yüklemiş bulunuyor. Biz de kendi başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz.

Papalina: Kaç ortağınız var? Ortaklarınızın tümü TARİŞ’i destekliyor mu?

Başkan: 1100 ortağımız bulunmaktadır. Bu yıl ortaklarımızın 750’ye yakını rekolte verdi. Yine de bu yıl, fabrikamız tam kapasite ile 24 saat hizmet verdi. Ayvalık’ta en yoğun çalışan yine biziz. Biz inanıyoruz ki tüm ortaklarımızın gönlü bizimle. Ancak küçük üretici olanlar yaz aylarında özel sektörlere borçlanmak zorunda kaldıklarından bize rekolte bildirememektedirler.

Papalina: Sizce bu sorunlar nasıl aşılabilir?

Başkan: Devlet destek primleri ile üreticiyi desteklemelidir. Örneğin bu yıl bir ton yağa 250 TL destek primi veriyor. Bu para üreticinin masraflarını asla karşılamamaktadır. Hatta çok komik bir paradır. Yağ fiyatları 4 yıldır değişmezken mazota ve gübreye %150’ye yakın zam gelmiştir.

Zeytin sineğine karşı ilaçlama, devlet desteği ile yapılmalı.

Zeytinyağının iç tüketimi artırılmalı. Ülkemizde kişi başına iki litre yağ tüketilse pazar sorunumuz kalmaz. Böylece üretici kazanır.

Papalina: Zeytin üretimi destekleniyor. Doğal olarak yıllık ürün de artacaktır. Bu yağın pazarlanması için önlemler alınıyor mu?

Başkan: Bizim dışımızda üretici lehine bir çalışma göremiyoruz. Biz yurt içinde ve yurt dışında satış mağazaları açmaktayız. 33 kooperatifin 30’unun satış mağazası bulunmaktadır. Ayrıca Kanada, Duesseldorf ve Chicago’da butik mağazalarımız var.

TARİŞ sızma yağda iç Pazar şampiyonudur. Ayrıca TARİŞ bu yörenin yağını paketlerken ilçe isimlerine göre ayırıp adlandırmaktadır. Bundan böyle tüketiciler marketlerde ve satış reyonlarında Ayvalık yağını kendi ismi ile bulacaklardır.

Kalitemizden asla taviz vermemekteyiz. Kendi bölgemizin zeytinini, hiçbir bölge ile karıştırmadan işlemekteyiz. Bize gelen her zeytin tahlil edilmektedir.

Papalina: TARİŞ’in kaç çalışanı vardır?

Başkan: Müdür ve iki memurumuz vardır. Ayrıca sezonluk 30 işçimiz vardır. Tüm çalışanlarımızın sosyal güvenceleri bulunmaktadır.

Papalina: Ortaklarınızdan beklentileriniz nelerdir?

Başkan: Ortaklarımız TARİŞ’ine sahip çıksın. Tüccarın fiyatına muhtaç kalmamak için bizimle birlikte hareket etsinler. TARİŞ etrafında örgütlenirsek üretici güçlü olacaktır. 22.12.2009 ve 29.12.2009 tarihlerinde yönetim kurulu seçimi yapılacaktır. Tüm ortaklarımızın katılmasını bekliyoruz.

Papalina: Hepimiz bildiği gibi tarım üreticisi örgütlenirse iktidar bile olabilir. Bu kadar büyük bir çoğunluğu temsil etmektedir. Dedelerimizden bize miras olan TARİŞ’i yaşatmak için verdiğiniz çabaya çok teşekkür ediyoruz.

Başkan: Ben de Papalina’ya konunun muhataplarından bilgi alarak üreticiyi aydınlattığı için teşekkür ederim. ....

Havva TAYLAN-Cemil TOSUNOĞLU

ARALIK 2009, Sayı : 14 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

 



 

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 6 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9