Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

TABİAT PARKI PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR

KÜÇÜKKÖY-AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI REVİZYON PLANI”

KİMLERİN LEHİNE DEĞİŞTİRİLDİ?

 

TABİAT PARKINDA KALAN HAZİNE ARAZİLERİ SABANCILARA

SORULMADAN SATILAMAYACAK VEYA SADECE ONLARA

SATILABİLECEK

 

KÜÇÜKKÖY BELEDİYESİ KARŞI ÇIKTI AYVALIK BELEDİYESİ SUSUYOR

 

    Küçükköy-Ayvalık tabiat parkında yeni yapılan revizyon çalışmaları sanki sipariş üzerine yapılmış gibi sırıtıyor. Yaklaşık iki yıldır Cunda ve Hakkıbey Yarımadasında arazi toplayan Sabancılar yeni revizyon planı ile resmen korumaya alınmış durumda.

    Papalina bundan bir yıl önce “Zenginlerin Ayvalık Sevdası” nı sorgulamış ve herkesi duyarlı olmaya çağırmıştı. Daha sonra ise Sabancıların Hakkıbey Yarımadasındaki tabiat parkı hukukuna aykırı çalışmalarını deşifre ederek ilgili makamlara müracat etmiş ve resmi olarak  soruşturma açılmasını sağlamıştı. Tüm bu hukuk dışı faaliyetlerine bir yasal kılıf bularak faaliyetlerine devam etmişti.

    Zeytin ağaçlarını söktükleri araziye “zeytin sulayacağız” ( aslında tabiat parkında sonradan sulama yapıp ekosistemi değiştiremezsiniz) diyerek  bakanlıktan iki satır yazıyla izin alan ve başka hiçbir yasal prosedürü yerine getirmeden 1. derecede SİT alanında 15 Km kazı yapabilen Sabancılar, bu çalışmaları sırasında ne Belediyeden ne Çevre ve Orman Bakanlığından ne de Kültür Bakanlığından izin almışlardı. Sonradan her şeyi kitabına uydurmuşlardı. Sadece “izinsiz sondaj” nedeniyle 2500 TL bir para cezası ödeyerek olayı ucuza kapamışlardı.

 

                                NEDİR BU SEVDANIN PERDE ARKASI

    Neden son yıllarda Acarlar, Sabancılar, Koçlar Ayvalık ve Küçükköy’ de bu kadar arazi alıyor? Kimse nedenini bilmiyor…Patriça’da birinci ve ikinci köyde neredeyse arazi bırakmadılar.  Arkadaki Ay Işığı Manastırına kadar olan bölgeyi sözde Sabancı Üniversitesinin kampusü yapacaklarmış. Hakkıbey Yarımadasında da zeytin sulayacaklarmış. Hiç te inandırıcı olmayan bu açıklamalar hangi gerçeğin üstünü örtüyor kimse bilmiyor. Bilen de zaten konuşmuyor. Hatta Sabancıların arazi aldığı yerlerde, bunların bir bildiği vardır diyerek arazi alanlar bile var.

  

               PATRİCA HALKA YASAK ZENGİNLERE SERBEST OLACAK

    Nihayet sonunda bazı şeyler şekillenmeye başladı. Yapılan plan değişikliğiyle önce kendilerini koruma kalkanı altına alacaklar daha sonrada bölgedeki arazileri alacaklar.

    Plan değişikliğinde önceki planda olmayan “güvenlik alanı” ihdas edilmiş. Yani mutlak koruma alanı! Tabiat parkında endemik bitki, flora, fauna özelliği belirtilmeyen güvenlik alanı?                                                                                                              Plan değişikliği kabul edilirse artık kimse Çataltepeden ileriye gidemeyecek. Yani Pateriça halka yasak Sabancılara serbest olacak. Küçükköy’de de durum aynı. Şeytan Sofrasının altından itibaren  koruma bölgesi yaratılarak ileriye geçiş engelleniyor. Artık kimse gezmek için Cennet Koyuna ( Kumru Koyu )  ve daha ilerisine geçemeyecek. Çünkü Hakkıbey Yarımadasının geçiş yolu burası ve burası da Sabancıların mülkü.

    Plan değişikliğiyle buralardaki arazilerin satış koşulları da değiştiriliyor. Artık üç  bakanlık onayı olmadan ve daha önce hazine arazisi alana sorulmadan arazi satılamayacak. Yani bundan sonra kimse buradaki arazileri alamayacak. .  

 

NEDEN GÜVENLİK  (MUHTEMELEN ASKERİ) KORUMA ALANLARI YARATILDI

 

    Daha önce mutlak koruma alanında olan park, artık kontrollü koruma alanına dönüştürülüyor. Ayrıca özel askeri bölgeler oluşturuluyor. Askeri koruma bölgesi yaratılan alanların içinde ya da ilerisinde askeri anlamda korunacak, ya da saklanılacak hiçbir şey yok. Ulusal savunma gerekçesi olsa neyse. Ama bunu  gerektirecek hiçbir askeri üs, depo, sığınak, gözlem noktası, radar vb. bir tesis yok. Bunun için istihdam edilecek asker de yok. Zaten bu nedenle eski planda özel askeri koruma alanına gerek duyulmamış. 

Şükrü KAYGISIZ

ARALIK 2009, Sayı : 14 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 10 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.92.173.9