Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EĞİTİMDE AYIN GÜNCESİ

OKULLAR AÇILIYOR: Ayvalık ve bütün Türkiye’de okullar açıldı. 2009- 2010 Eğitim Öğretim Yılı 14 Eylülde ana sınıf ve 1. sınıflar, 24 Eylülde tüm öğrencilerin gelmesi ile başladı. Öğretmenler ise 1 Eylül’den bu yana seminer çalışmaları yaptılar. İlköğretim Haftası kutlamaları da 14 Eylül 2009 Pazartesi günü başladı.

DARBECİLERİN ADI OKULLARDAN SİLİNSİN: Eğitim Sen Türkiye çapında okullardan darbecilerin adının silinmesini istedi.

REHBER ÖĞRETMENLERE BÜYÜK KAZANIM: Türkiye genelinde Danıştay kararı bir yılı aşkın bir süreden sonra uygulamaya konuyor. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Okullarındaki rehber öğretmenlerin norm kadrosunu düzeltti. Daha önce norm kadro sadece ikinci kademede(6- 7- 8. sınıflar)eğitim gören öğrencilere göre düzenlenirken bundan böyle1-5. sınıf öğrenci sayıları da hesaba katılarak rehber öğretmen ataması (norm kadro)yapılacak. Yıllar süren kanayan yara Eğitim Sen’in açtığı dava ile çözüme kavuştu. Bir an önce açık kadrolara rehber öğretmen atanmasını istiyoruz

ÖĞRETMENLER VE İDARECİLER AYDA DÖRT DEFA SEVK ALMA HAKKINI YENİDEN ELDE ETTİLER: Eğitim Sen bir başarıya daha imza attı. Ayakta tedavi ve sevklerde bir ayda dört günü geçmeyen süreler için ek ders ücretleri kesilmeyecek. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulları nezdinde yapılan itiraz kabul edildi. Tüm valiliklere duyuru yapıldı.

OKUL KIYAFETLERİNDE BELLİ BİR ADRES GÖSTEREN OKULLAR VAR: Okullar açılırken; Ayvalık’ta bazı okul sorumluları kıyafet konusunda yönlendirme yapıyor duyumları alıyoruz. Bu yapılan büyük haksızlıktır. Ayni olan kıyafet istenilen yerden alınabilmeli. Eğitimcilerimiz bu konuda zan altında kalmamalı. Sözcü gazetesinin haberine göre esnaftan bu konuda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verenler oldu.

KAYITLAR SIRASINDA İKAMEGKAH DIŞI OKUL ARAYANLAR OLUYOR: Ayvalık’ta bazı velilerimiz ikametgah dışı kayıt yaptırmak istiyor. Ev adresleri farklı yerde gösteriliyor. Ayrıca; üzerlerine elektrik ve su aboneliklerini alıyorlar. Tabii; en iyi okul en yakın olan okuldur. Okullar arasında denge sağlanmaya çalışılıyor bu sistemle.

HURDA” SERVİS ARAÇLARIYLA TAŞINMASINA ONAY VERMEK, ÖĞRENCİLERİN YAŞAMINI TEHLİKEYE ATMAK DEMEKTİR! : Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, hükümetin “hurda” olarak nitelendirdiği araçların “öğrenci servisi” olarak kullanılabilmesinin önü açıldı. Yapılan değişiklikten önce okul servis araçlarının 12 yaşından büyük olmaması koşulu varken, AKP Hükümetince 20 yıllık araçlarla öğrencilerin taşınmasına izin verilmesi, açıkça yeni kazalara davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir. Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler bununla da sınırlı değildir. Önceden okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin servis aracından inme ve binmeleri sırasında yardımcı olması için bulundurulması zorunlu olan rehber personelin “22 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması” koşulu değiştirilerek bu kişilerin “20 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olmaları” yeterli görülmüştür. Yeterli eğitimi olmayan kişilerin okul servislerinde çocuklara refakat etmesi pek çok sorunu beraberinde getirecektir.  

MEMURA İHBAR YÜKÜMLÜLÜĞÜ GETİRİLD:TCK’nun Müracaat Hakkı başlıklı 11. maddesi "Ayrıca Devlet memurları, görevleri sırasında haberdar oldukları konusu suç teşkil eden durumları yetkili makamlara bildirmekle yükümlüdürler." şeklinde ek yapılarak “"Müracaat Hakkı ve İhbar Yükümlülüğü” başlığıyla yeniden düzenlendi. Buna ek olarak Yönetmeliğin 14. maddesinde yapılan değişiklikte ise “İhbar yükümlülüğünü yerine getiren memur koruma altına alınmıştır” dendi. Bu değişikliklere göre memurlar, görevleri sırasında haberdar oldukları konusu suç teşkil eden durumları yetkili makamlara bildirmekle yükümlü kılınmışlardır. Söz konusu bu düzenleme Devlet memurlarının, Türk Ceza Kanununda tanımlı suçları bilmesini gerektirmektedir ki, bu yükümlülük memurlara oldukça büyük bir yük getirecektir.

AYVALIKTA YURT İHTİYACI: Ayvalık’adışardan gelen yüksek okul öğrencileri için yurt ihtiyacı acil durum oluşturuyor. Aynı durum buradan ilçe dışına giden öğrencilerin de başına gelebiliyor. Biz Ayvalıklılar olarak Belediye'ye ait olan Boğaziçi Otel'in yurda dönüştürülüp bu konuda ki ihtiyacın giderilmesini talep ediyoruz. ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) bu ve benzeri öğrencilere burs vermektedir. Ayvalık ÇYDD'yi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Eylül 2009, Sayı:11 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7