Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Ortak yaşam alanlarının önemi

Ayvalık’ta sokaklar, meydanlar ve kahvehaneler

Her perşembe günü Ayvalık pazarına Ayvalık halkından yazlıkçılara, çevre ilçelerde yaşayanlardan yabancı turistlere pek çok kişi akın ediyor. Hayrettin Paşa Mahallesinin ünlü Camlı Kahvesi tarafındakı pazar girişi ise ozel olarak görülmeye değer. Haftanın diğer günlerinde genelde kahve müdavimlerinin oturduğu bu sokak, perşembe günü rengarenk. Sokaklara taşan masalarda kadın, erkek, çoluk çocuk, yerli yabancı birarada çayını içiyor, böreğini yiyor, mola veriyor, dinlenip, sohbet ediyor.

Tarihsel olarak Osmanlıdan beri kahvehanelerin, sadece oyun oynanan, televizyon seyredilen ve vakit öldürülen mekanlar değil, canlı siyasi tartışmaların, iktidar eleştirilerinin yapıldığı mekanlar olduğunu hatırlayalım. Ahmet Yorulmaz’ın aktardığına göre, mübadele öncesi dönemde Gümüşün Kahvesi diye bilinen Camlı Kahve de günümüzde seçim öncesi siyasi parti temsilcilerinin halkla buluştuğu önemli bir yer.

Perşembe günü sokaktaki iki kahve ve bir fırın arasında bir esnaf dayanışması olmuş durumda. Börekler Karamanlar fırınından; çaylar, limonlar, ayranlar ise hem Camlı Kahveden hem de Karamanlar Fırının karşısındaki Mercan’ın Kahvesinden masanıza hemen geliveriyor. Kara Ali’nin de fırını diye bilinen Karamanlar fırını lorlu börekleri ve Ayvalık tostu ekmekleriyle, peksimet ekmeği ve topkekleriyle ünlü. Bu işletmeler arasındaki dayanışma, özellikle perşembe günleri sokağa bir başka hava veriyor.Yerel kahvelere dışardan yabancıların girmesi kolay değildir. Ancak bu sokakta dışarı konmuş masalarla, iç ve dış ayrımı ortadan kalkıyor. Eskiden sokaktan geçenlere kahve önünde sandalyelerde oturanlar bakarken, şimdi bakanla bakılan, görenle görülen ayrımı ortadan kalkıyor. Görülen ve gören birlikte oturuyor. Toplumsal bakış birilerinin üstünde değil, herkes birbirine bakıyor. Perşembe günlerinin Hayrettin Paşa Mahallesi Cunda Adasının Taş Kahvesindeki ortamı hatırlatıyor. Bir yandan da mor salkımlarıyla doğal bir serinlik sunuyor misafirlerine.

Başka güzel kahvelerimiz de var Ayvalık’ta. Örneğin Palabahçe’de koruk suyuyla ünlü Şeytanların Kahvesi. Mübadele öncesi bir taverna olarak kullanılan binayı Şeytanlar lakaplı sahipleri aldiğindan beri sevilen bir kahveye dönüşmüş. Ayvalık gibi sıra sıra güzel Rum evlerinin arasındaki dar sokakların yoğun olduğu bir kentte küçük meydancıklar, buluşmak, nefes almak, dinlenmek için önemli ortak yaşam alanları. Şeytanların Kahvesi de böyle bir meydana konumlanmış.

Hem esnafa para kazandıran, hem ziyaretçileri mutlu eden bu kendiliğinden oluşan mekansal hareketlilikten ne gibi dersler çıkarabiliriz? Yerel yönetimler başarılı mekan örgütlenmelerini dikkatle izleyip örnek calışmaları teşvik edebilir (Gece Pazarı esnafın girişimiyle yapılmış güzel bir çalışma). Ayvalık’ta hem yerel halkı hem turistleri kaynaştıran mekanların sayısını çoğaltmak, Ayvalık meydanındaki hareketliliği başka sokaklara ve meydanlara da taşımak, kentin olanaklarını daha iyi kullanmak demek.

Demet DINLER- Nebahat DINLER

Eylül 2009, Sayı:11 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.81.112.7