Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BELEDİYE MECLİSİMİZDEN

Son Belediye Meclisi toplantısında yine merak ve soru pek yoktu. Bir konu hariç yine tüm meclis üyeleri her konuyu oy birliğiyle kabul ettiler. Öncelikle ve ağırlıkla Meclis İmar Komisyonu’ndan gelen dosyalar görüşüldü. Bunun da ağırlığını plan ve bina tadilatları oluşturdu. Teknik Güç Birliği yönetim binası sosyal tesislerinde çatının kaldırılmasına izin verildi, Salih Koşar ve ortaklarının parseli büyütüldü, süs amacıyla sadece çatıyı taşımak için kolon konulmasına izin verilmedi vb.

Görüşülen en önemli dosya Lale Adası’nın yeni imar planıydı. Burada daha fazla yeşil alana izin veren plan kabul edildi. Bu olumlu bir adımdı. Yeni yeni de olsa çevre bilincinin artık imar planlarına girmesi sevindiriciydi.

Diğer bir önemli konu da Çamlık ve Ayvalık içinde tapu vasfı ev olan yerlerde pansiyonculuk yapılmasına, belediyeden izin alınmak koşuluyla izin verildi. Böylece bir haksızlık da giderilmiş oldu. Cunda’da uygulanan yöntem Ayvalık için de geçerli oldu. Bu küçük ev pansiyonculuğunu kolaylaştırması nedeniyle Papalina tarafından da olumlu bir gelişme olarak kabul gördü.

Mecliste ayrıca Bursa Koruma Kurulu’ndan gelen dosyalar ve daha önceki dönemlerde oluşmuş maddi hataların giderilmesi istenen dosyalar görüşüldü. Özellikle maddi hataların çokluğu dikkat çekti. Bu konu MHP’li bir üyenin de dikkatini çekmiş olmalı ki ‘nedir bu maddi hatalar ne zaman oluşmuştur?’ diye sordu. Bu soruya Başkan ‘eski dönemlerde yapılmış plan hatalarının zorunlu olarak giderilmesi’ şeklinde cevap verdi.

Ayrıca istek üzerine Cennet Tepesi’ndeki çeşmeye Onur Baysal adının verilmesi kabul gördü. Sivil Toplum Örgütleri ve dernekler tarafından yer istenmesi durumunda buna meclisin değil Belediye Encümeni’nin karar vermesi istenerek şimdiki yönetimin işi kolaylaştırılmış olundu. Bu önergeye DP’den meclis üyesi Sema Ünver red oyu verdi. Günün tek aykırı tavrı da buydu zaten.

Meclis çalışmalarında dikkatimizi çeken şey konuların çok hızlı geçişi ve bu nedenle çoğu meclis üyesinin bile konulara vakıf olmadan el kaldırmaları oldu. Soru sorma ve bilgi isteme geleneğinin pek oluşmadığı gözlendi.

Bundan sonraki çalışmalarında Belediye Meclisine başarılar diliyoruz.

Eylül 2009, Sayı:11 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99