Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Numan Kaptan Diyor ki

Bu sayımızda Edremit körfezi tarafında kalan adalarımızdan bahsederek devam edelim. Duba boğazından köprünün altından geçip boğaza giriş çıkışı sağlayan çakar fenerini geçer geçmez sancak tarafta kalan ilk adacık küçük ve niteliksiz gibi görünüyorsa da yarım dönümlük büyüklüğünde olup üstündeki bitki örtüsünden ismini almış kamışlı ada. Bence en ilgi çekici. Ayvalığın en küçük adası olmakla beraber üzerindeki kamış bitkileri su almasa olmaz bitkilerden olup adacığın tam ortasında cılız bir kaynak suyu mevcut. Yıllar önce bunu merak ederdim. Denizin ortasında küçücük bir ada üzerinde kamış bitkisi merakıma mucip olmuştu ve gidip bakmıştım. Orta yerinde bir küçük çukur ve cılız bir kaynak suyu. Kış aylarında o çukur su dolduğu zaman kaynak olduğu belli olmuyor. Mayıs haziran aylarında çukurdaki suyun azalmasıyla o çukurun orta yerinde çok cılız bir kaynak olduğu bariz. O küçücük ada bir başka husustan daha çok ilginç çünkü bu adacıkta her mevsim her cins kuş türünü görebilmek mümkün. Adanın etrafı taşlık ve sığ kayıkların oraya yanaşması pek uygun değil kumsalı yok. İşte bu sebeplerden niteliksiz görünen bu adaya insanlar gitmiyor. İyi ki de gitmiyor yoksa insanlar oraya gitseydi kuşlar oraya gelmezdi. Benim için bu çok mükemmel. Bu yazımı okuyup adayı merak edenler olacaktır. Böyle bir merakı olanlar bence çevrecidir gitseler de gözlem için gideceklerdir ve orayı kirleteceklerini zannetmiyorum.

Bu adanın tam doğu kısmında armutçuk adası var yani daha anlaşılacağı şekilde tarif edeceksek tam meşhur iğdeli plajın karşısında bulunan ada ve iğdeli plajdan bakıldığında armutçuk adasının arkasında poyraz tarafında taş ada bu adamızda eski bir tabir ile kum bahçeler mevkiinin karşısında yer almakta. Artık bu meşhur kum bahçelerinin yerinde yeller esiyor demek yerine betonlar yükseliyor demek çok doğru olur. Şimdi buraya kum bahçeler değil de Şirin kent deniyor. Bu sahil eski yıllarda balıkçılık avcılık ve piknik yeri idi. Yani bu sahile yakın alan hatta çok kişilerin yüzerek ulaşabileceği armutçuk adası ve taş ada fazla bir nitelikleri olmasa da balık adaları olarak bilinirdi. Şirin kent tesisi olunca elektrik direkleri ve ışıklandırmalar bu adaların tek niteliği balık idiyse de o da körlendi. Bir de mitralyöz burnu açığından denize boşalan kanalizasyon şebekesinin bu sahili şehirleştirmeden öte zehirlemişlerdir. Hala bunun farkında olmayan yetkililer, bizim gibi hatırlatan kişilere de tepkililer. Açıkçası ben ve benim gibiler şahsımız adına fikirlerimizi söylüyoruz onlara göre sivri dilliyiz onlar ise kamu hizmeti yapmak için görevlendirilmiş görevini yapmayan tembellerdir.

Onu bunu kötülemek katiyen ne haddimiz ne üslubumuz. Bu memlekette yaşıyorsak duyarlılığımızı yansıtıp birilerini uyarmamız gereğinin olduğu kanısındayız. Kamuoyu adına

Tabi ki sürçü lisan var ise af ola. 

KASIM 2009
Sayı : 13 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99