Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

AÇIK HAVA MÜZESİ  MAHALLELERİMİZDEN BİRİ DE HAYRETTİN PAŞA

Aşıklar Köprüsü(son zamanlarda unutulmaya yüz tuttu), Camlı Kahve’si, tarihi evleri ile Ayvalık’ın gözde mahallelerinden Hayrettinpaşa mahallesini, mahalle muhtarı Recai Bayar ile konuştuk.

Sizlerin de bildiği gibi Macaron kendine özgü yapısı ile diğer mahallelerden ayrılır. Macaron sözcüğü Fransızca olup Türkçe karşılığı acıbadem kurabiyesidir. Mahalleye Macaron isminin nereden verildiğini öğrenemesek de çok eskilerde burada kurabiye yapan bir fırın olduğunu biliyoruz. Yine macorona sözcüğünün Rumca karşılığı, kokulu bir çiçek ya da mercanköşk anlamında kullanılmış. Yine bir rivayete göre bir papazın ismiymiş. Başka bir rivayette Ayvalık’ın en güzel kadınının adıymış ve bu kadın Macoron’da yaşarmış. Hikâyeyi tam bilen varsa ve bileri bilgilendirirse çok mutlu oluruz.

PAPALİNA: Biliyoruz ki mahallenizde birçok kurum ve kuruluş var. İsimlerini alabilir miyiz?

MUHTAR: Kadının Sosyal Hayatını  Araştırma ve İnceleme Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği, Barbaros spor, Gazi İlköğretim Okulu, Çağdaş Dershanesi var.

PAPALİNA: Mahallenin sorunlarını  bizimle paylaşır mısınız?

MUHTAR: Mahallem tarihi evleri ile ön plana çıkmaktadır. Ancak bu evlerin bir kısmı yıkılmaya yüz tutmuştur. Bu evlerin birçoğu mahallemde tehlike yaratmaktadır. Yıkık evlerde sarhoşlara ve uygunsuz davranışlara tanık olmaktayım.

Sokak lambalarımız yanmıyor. TEDAŞ’a başvurduğumuzda destek alamıyoruz.

Çocuklarımızın oyun oynayabileceği sağlıklı bir oyun parkı yok. Mahallemizde bu amaçla kullanılabilecek bir alan mevcuttur. Sadece yetkililerin ilgisini beklemektedir.

Muhtarlığımızın yeri yok. Muhtarlık ve belediyenin işbirliği ile bir büfe ayarlanmıştı. Ama büfeyi koyacak alan sorunu yüzünden kullanılamamaktadır.

Aşırı yağışlı günlerde cadde su ile doluyor.  Mutlaka kanallarla desteklenmeli. Mahallemdeki yüksek apartmanlardan dolayı mahalle halkım nefes alamamaktadır. Deniz kenarındaki otopark kaldırılıp halkın yaralanabileceği yeşil alan haline getirilirse çok mutlu olacağız.

Ayrıca Tansaş’ın arka sokağı  çok kirli. Kendileri ile görüşmeme rağmen çözüm oluşturulamıyor.

PAPALİNA: Halkın ekonomik durumundan söz eder misiniz?

MUHTAR: Mahallemde 300 kişiye yakın yoksul yaşamaktadır. Ancak bu yıl 76 kişiye yardım edebildik. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın belirlediği kişilere erzak, kömür ve bir kereye mahsus 50TL nakdi yardım yapıldı.

Kentimizde büyük marketlerin açılmasından dolayı mahalle esnafı zor durumda kaldı.

PAPALİNA: Ekonomik sıkıntılar ile ilgili projeleriniz var mı?

MUHTAR: Ev pansiyonculuğu çözüm gibi görünüyor. Mahallemde BİRET ve MELİSA pansiyon var. Yaz aylarında ilgi görüyorlar. Ev pansiyonculuğunun da ilgi göreceğine inanıyorum. Kadınlarımızın el emeklerini değerlendirmeleri için teşvik edilmeleri gerektiğini düşünüyorum.

PAPALİNA: Mahalle halkından beklentileriniz nelerdir?

MUHTAR: İhtiyar heyeti ile birlikte mahallemizi uyum içinde yönetiyoruz. Her zaman mahallemi gece gündüz demeden dolaşıp sorunları belirliyorum ama yine de gözümüzden kaçan problemler olursa halkın bize iletmesini bekliyoruz. Ayrıca mahallenin temizliği konusunda hassas davranılmasını istiyorum. Mahallemin kahvehanelerinde sigara yasağına düzenli olarak uyulmaktadır.

PAPALİNA: Kahvehane demişken Camlı  Kahvelerden söz eder misiniz?

MUHTAR: Macaron sadece Türkiye’de değil dünyada tanınan bir yer. Kahvehaneleri de en önemli sembollerinden biri. Yaz aylarında ve Perşembe günleri çok hareketlidir. Ayrıca şunu da belirtmek isterim. Macaronlu denince yanlış bir izlenim oluşmuş. Ancak benim mahallemde pırıl pırıl insanlar yaşamaktadır. Mahallemizden topluma yararlı insanlar da çıkmaktadır. Örneğin Sağlık Grup Başkanı Fitnat Özgüç mahallemizin yetiştirdiği nadide insanlardandır.

PAPALİNA: Sohbetiniz için çok teşekkür ederiz.

MUHTAR: Ben de mahallemi dillendirip tanıttığınız için teşekkür ederim. 

Röportaj: Havva TAYLAN, Mehmet Cemil TOSUNOĞLU 

KASIM 2009
Sayı : 13 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

26/05/2018 Gün Ortalama:184  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.80.97.221