Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Zeytin Hasat Şenliği Yapıldı

Bu yıl 5.si düzenlenen Zeytin Hasat Şenliği, 6 Kasımda İnönü Kültür Merkezinde düzenlenen 'zeytinyağı pazarı' ile başladı. Zeytin ve Zeytinyağı üreten firmalar stantlarında ürünlerini ve faaliyetlerini tanıttı. Zeytin toplama ve işleme makinelerinin da tanıtıldığı fuarda bu yıl ileri teknolojide yağ analizlerini kısa sürede yapan makineler da tanıtıldı.

Aynı gün saat 15.00’te Ticaret Odası salonundaki toplantıda sahillerde önemli bir sorun olan zeytin karasuyu tartışıldı. Zeytinyağı ve analizi konusunda uzman İtalya'dan Prof. Antonio Megna bu konudaki soruları yanıtladı. Zeytin üreticisinin İtalya’da da mağdur olduğunu, ancak AB parasal desteği ile ayakta kalabildiğini, zeytine karşı ilgisinin azaldığını söyledi. Ayvalık’taki üretici ve yağ işleyenlerin daha aktüel sorular sorduklarını ve bunun sevindirici olduğunu belirtti.

7 Kasım Cumartesi günü Murateli Köyünde makineli zeytin toplama uygulaması yapıldı. Gurme Mehmet Yaşin "Zeytinyağı ve Lezzet" konulu söyleşisinde zeytinyağının tarihçesi, zeytinyağlı yemeklerin eski çağlardaki örneklerinden günümüz yemeklerine kadar çok sayıda yemek tarifi verdi. Ardından Ayvalık restoranlarının sundukları yemekler yenildi. Ege Müziğinin usta yorumcularından Muammer Ketençoğlu ve grubu klasikleşmiş şarkı ve türkülerle şenliğe renk kattı. 

KASIM 2009
Sayı : 13 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 59 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99