Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

EĞİTİMDE AYIN GÜNCESİ

 H1N1 VİRÜSÜ (DOMUZ GRİBİ): Ülkemiz ve Ayvalık, tüm dünyada olduğu gibi kışa girerken domuz gribi kabusuyla karşılaştı. Her tarafta bir keşmekeş almış başını gidiyor. Okullar tatil ediliyor, niye? Dezenfekte edilecekmiş. Halbuki okulları kapatmak çözüm değil. Eğitim kurumlarımız her zaman hijyen ve sağlık kurallarına uygun olmalıdır.

Ayvalık İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali TÜMEN de bu vesileyle okulları geziyor. Bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Sıralar, kapı kolları, elektrik düğmeleri, bilgisayar klavyeleri, kalemler gibi ellerin sıklıkla temas ettiği eşyaların ve yüzeylerin sürekli temiz olması gerekiyor.

3 Kasım’da idareciler ile biyoloji, fen ve teknoloji öğretmenlerine domuz gribi semineri verildi. Ayvalık Anadolu Lisesi’nde kantin önünde fiziksel koşulları iyi olmayan bir ortamda verilen bu seminer, yasak savmaktan başka hiçbir işe yaramadı. Zilin çalmasıyla sorulan sorulara bile cevap verilemedi.

Ankara’da ise Tabip Odası tarafından hazırlanan “H1N1( Domuz Gribi Virüsü) Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları” adlı broşür Eğitim- Sen Ankara Şubeleri işbirliğiyle okullara dağıtıldı. Öğretmenler, veliler ve çocuklar bilgilendirildi.

______________

BEDEN EĞİTİMİ, RESİM VE MÜZİK DERSLERİNİN AZALTILMASINA TEPKİ VAR: Sayılan derslerin öğretmenleri büyük rahatsızlık içinde. Ayvalık’ta bu branşlardaki öğretmenler, Ankara’daki eyleme katıldılar. "Dersime dokunma", "Sanat ve spor bir toplumun kanatlarıdır", "Öğretmenden tasarruf olmaz" yazılı dövizler taşıyan öğretmenler, "Obez bir gençlik istemiyoruz", "Sağlıksız toplum istemiyoruz", "Gericiliğe inat, yaşasın spor ve sanat" sloganları attılar. Düdük sesleri ile protesto gösterilerini yaparak, haklı taleplerini dile getirdiler.

DERS KİTAPLARININ EKSİKLİĞİ: Hala Ayvalık’taki çeşitli okullarda bazı derslerin kitapları eksiktir. Okulların açılmasının üstünden iki aydan fazla zaman geçmesine rağmen kitap eksikliğinin yaşanması Ayvalık’ta öğrenci ve velileri üzüyor.

DEMOKRASİ EĞİTİMİ İÇİN SANDIK BAŞINA: Ayvalık ve çevresindeki okullarda büyük heyecan var. “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri” yönergesine göre hummalı çalışmalar yapan öğrenciler, okul başkanlarını kendileri seçiyorlar.

KAZDAĞINDA ZİRVE:Eğitim çalışanları Erhan Çiftçi ve arkadaşları İda dağının en uç noktasına çıktılar.

YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMU (YÖK) ÖZGÜR BİLİMİN, ÖZERK-DEMOKRATİK ÜNİVERSİTENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR: YÖK, 12 Eylül Darbesinden sonra üniversiteler üzerinde denetimin sağlanması, toplumla bağlarının koparılması için 6 Kasım 1981 tarihinde kuruldu. Üreten, sorgulayan, özgür düşünceli gençlik ortadan kaldırıldı. Öğrencilerden alınan har(a)çlar ile Üniversiteler paralı hale getirildi. Bu yıl da YÖK, ülkemizin çeşitli yerlerinde üniversite gençliğince protesto edildi.

YÖK Protestolarında öne çıkan talepler:

  1. Üniversiteler siyasal iktidarların etki alanından çıkarılmalı. Sermayeden bağımsız olarak kararlarını almalı,

  2. Hak arama çalışması yürüten öğrencilere sindirme aracı olarak soruşturma ve baskıcı yapıya son verilmeli,

  3. Paralı uygulama son bulmalı,

  4. Öğrencilerin eğitim sürecindeki ihtiyaçları devlet tarafından ücretsiz karşılanmalı,

  5. Üniversiteler demokratik yapıya kavuşmalı,

  6. Kararları üniversite bileşenleri vermeli; söz, yetki ve karar bileşenlerde olmalı,

  7.  Hiç kimse yüksek öğrenim hakkından mahrum olmamalıdır.

KASIM 2009
Sayı : 13 

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7