Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Kadına Yönelik Şiddet Suçtur

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” öncesinde Ayvalık’ta iki etkinlik gerçekleşti.

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi’nin Kadına Yönelik Şiddet Suçtur" başlıklı sergisi 19 Kasım Perşembe günü, Talatpaşa Caddesinde açıldı. Sergi 21- 22 Kasım Cumartesi, Pazar günleri KİPA’da devam etti.

Kadına yönelik şiddet konusunda haber, fotoğraf, bilgi-belge araştırması yapılarak hazırlanan serginin yanı sıra, İnisiyatifin hazırladığı broşürler açılan stantta halka dağıtıldı. Bu broşürlerde şiddete karşı kadınların yasal hakları ve aile içi şiddet karşısında nerelere başvurmaları konusunda bilgiler verildi.

Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi üyeleri “İlk sergimizi 2007 yılında Belediye Sanat Galerisinde açarak Kadına Yönelik Şiddeti Ayvalık gündemine taşıdık. Bu üçüncü etkinliğimiz. Kadından sorumlu Devlet bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında Ekim ayında imzalanan protokol ön emli. Böylece karakollara başvuran kadınlara “ evine dön bacım ” denmeyecek. “Aile İçi Şiddet Olayları Kayıt Formu” doldurulacak. Karakollara dağıtılacak broşürler ile de mağdurlara yasal hakları anlatılacak.4320 sayılı yasa kadınları koruyan bir yasa. Sergimizde bunu anlattık. Bir de İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Narlıdere, Gaziemir, Nilüfer, Bornova, Aliağa, Bergama Kadın Danışma Merkezileri örneklerinden yola çıkarak, Ayvalık’ta bir Kadın Danışma Merkezi açılmasını vurgulamak istedik.” dediler.

Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği ise 23 Kasım pazartesi günü İsmet İnönü Kültür Merkezin’de bir panel düzenledi. Psikolog Aytül Hoşbakan ve Avukat Songül Afacan Cumalı tarafından “Kadına Yönelik Şiddetin Toplumsal, Ruhsal ve Hukuksal Yönleri” başlıklı sunumlar yapıldı. Şiddete maruz kadınlara destek verecek kadın danışma merkezi ihtiyacı dile getirildi.  

KASIM 2009

Sayı: 13

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 61 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99