Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

NUMAN KAPTAN DİYOR Kİ

Gazetemiz PAPALİNA bir senedir okurlarına vermiş olduğu hizmetle fevkâlade haklı gururunu yaşıyor. Ben de şahsım olarak ilk günden beri Ayvalıklı hemşerilerim, yazlıkçı misafirler ve yurdumuzun çeşitli yörelerinden gelip burada bulunanların gazetemiz Papalina’yı okuyup olumlu eleştirilerinden mutluyum. Yazmış olduğum mevzularla Ayvalık’ı sevenlere Ayvalık’ın en büyük zenginliği olan 24 tane adasını özellikleriyle tanıtıp şimdiye kadar Ayvalıklı olup ta gidip görmeyenlerin merakını uyandırmak ve var olan bu güzel memleketimizin bazı bilinmeyen taraflarını gidip görüp keşfettirme misyonunu aklımın erdiği dilimin döndüğü kadar y&u uml;klendim. Ancak, adalarımızı anlatabilmek Papalina’nın bir yılına sığmadı.

Bu sayımızda Duba Boğazından çıkıp, köprünün altından geçip Patriça Koyuna giderken yolumuzun üstünde Hasır Adası vardır. Bu adamız deniz seviyesinden 2 metre yüksekliği olup 100 Dönüm kadar dümdüz bir arazisi olması dolayısıyla hakikaten sanki denizin üzerine bir hasır gibi serilmiş hali olduğundan ismine yakışan bir adadır. Üzerinde bir de şapel bulunmaktadır. Bu adamızı geçip Çataltepe istikametine doğru yolumuza devam ederken Patriça Koyu içinde denizden yüksekliği 4 metre olan ve ü ;zerinde büyük bir manastır bulunan Güvercinli Adayı herkesin gelip görmesini tavsiye ederim. Bu adanın hemen hemen % 90’nını kaplayan bu manastırın içinde gezilirken geçmişin izlerine bakarak tarihin içinde yaşıyorsunuz hissine kapılarak aradaki sessizlik ve sakinlikle hayal alemine dalmamak mümkün değildir.

Bu manastır eski denizcilerin Patriça Koyunda demirleyip liman yaptıkları zaman manastırda misafir edilip denizde geçen yorucu zamanlar sonrası dinlenip, varsa hastalar tedavi olup rehabilite olurlarken Maden Adası üzerinde bulunan işaret kulesini de gözleyip herhangi bir tehlike durumunda kuleden ya kılan ateş ile harekete geçtikleri söylenir. Dış duvarları nisbeten hala sağlam olan ve iç bölümlerindeki bazı duvarlarının da ayakta olduğu bu yapı içindeki büyük sarnıçlar ve bir su kuyusu mevcut olup göç zamanları göçmen kuşların da yegâne uğrak yeri olduğu gibi her zaman güvercinlerin bol olduğu bir adamızdır.

Papalinaya daha nice yıllar dileğimle… 

EKİM 2009

Sayı: 12

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 5 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9