Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

Güzel ve Şanslı Mahallemiz SAHİLKENT

Bu sayımızda Körfezin en güzel kıyılarına yayılmış Sahilkent’in Muhtarı Sayın Safiye Erdik ile yaptığımız söyleşiyi sunuyoruz.

 Papalina: Aliçetinkaya’dan ayrılan iki yeni mahalleden birisiniz. Ne zaman oldu bu ayrılma ve sınırlarınız nereler ?

Muhtar: 2007 Yılı Mart ayında ara seçimler yapılarak kuruldu mahallemiz. Adliye,Anadolu Lilisesi,Vatan Caddesi, Deryakent doğrultusundan başlayıp Keremköy sınırına dek uzanıyor mahallemiz.Galiba alan olarak Ayvalık’ın en büyük mahallesiyiz.

Papalina: Yerleşim yoğunluğu açısından ne durumda Sahilkent ?

Muhtar: Şirinkent, Teknik Güçbirliği, DÜÇMEN, Engürü gibi büyük siteler başta olmak üzere 27 site var mahallemizde. Üçbinin üzerinde konut olmasına karşın seçmen sayımız 650.

Papalina: Aslında yazlık olarak kurulmuş bu sitelerde devamlı yaşayan sayısında bir değişim var mı?

Muhtar: Armutçuk’un genişlemesiyle yazlık sitelerle Ayvalık merkez birleşmiş durumda Şehrin içi sayılıyoruz artık.

Papalina: Ulaşım durumu nasıl, bir sorun yaşıyor musunuz?

Muhtar: Kent Birlik minibüsleri ve Belediye Otobüsleri var.Sakinlerimiz yaşlı insanlar , indirimli kart alıyorlar ama Belediye Otobüsleri iki saatte bir ve sabah 09 dan önce yok.

Papalina: Başka ne gibi önemli sorunlarınız var?

Muhtar: En önemlisi kanalizasyon-arıtma tabi. Bu konuda birkaç sorun; yazın kanalda patlamalar-taşmalar oluyor,bir kısım denize karışıyor.Çevremizde fosseptikler var; vidanjörler çektiklerini sitelerin içinden geçirip yine bazı sitelerdeki rögarlardan kanalizasyona boşaltıyor.Tabi bu arada her yer pis kokular…Bir kısım balıkçıların söylediğine göre açık denize deşarj borusunda kimi çökmeler-delinmeler denizde kirliliğe neden oluyor.Gömeç’ten Ayvalık’a kadar olan bu turistik koyun mutlaka arıtmaya ve yeni kanalizasyon sistemine kavuşması gerek.

Papalina: Mahallenizde uyguladığınız Geri Kazanım Projenizle ilgili bilgi verir misiniz?

Muhtar: Atık pilleri ve okunmuş gazeteleri topluyoruz. Gördüğünüz kutuyu “Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği” nden temin ettik. Dolduğu zaman Aras Kargo’ya telefon ediyoruz bizden alp Ankara’ya götürüyorlar. Geri kazanım tesislerinde değerlendiriliyormuş.

Bu derneğin internet adresi “ www.tap.gov.tr “,” info@tap.org.tr

Gazeteleri ise şu büyük kutuda biriktiriyoruz. Sitemizce Aluminyum-PVC malzemeden yaptırıldı. Dolduğunda Belediye’nin deposuna gönderiyoruz. Oradan TEMA alıyor.

Papalina: Siz burada yaşamaktan mutlu musunuz? Muhtarlık olmaktan bir sıkıntınız var mı?

Muhtar: Çok mutluyum. Çok güzel bir yerleşim alanı, doğası güzel, insan ilişkileri çok iyi. En büyük sıkıntımız arıtma-kanalizasyon.

Papalina: Aktif bir kadın olarak Kadın Meclisi, Mahalle Meclisi ve Kent Konseyi konusundaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Muhtar: Sosyal yaşamda görev almak çok güzel bir şey. Ancak ben muhtarlık görevimde de yaşadım eğitim eksikliğini. İnsanları sosyal yaşamda aktif kılmak için yapacakları işlerle-görevlerle ilgili olarak yetkin kurumlarca hizmetiçi eğitimler verilmelidir. Yoksa enerjimizi doğru yolda ve verimli kullanamıyoruz.

Papalina: Bütün Ayvalık’ın uzun yıllardır ertelenen arıtma sorunu umarız kısa zamanda çözülür, siz de sevdiğiniz Sahilkent’te uzun yıllar mutlu yaşarsınız. Söyleşi için Papalina adına teşekkürler.

Muhtar: Ben teşekkür ederim, size başarılar dilerim.

Kutlu ÇERMİKLİ

EKİM 2009

Sayı: 12

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

28/05/2018 Gün Ortalama:186  Bugün 5 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.92.173.9