Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

HALK BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISINA KOŞUYOR

Yanlış okumadınız; Bodrum’da halk belediye meclisi toplantılarını kaçırmıyor çünkü yaşadıkları yerde olup bitenleri, yakında olacakları, hangi gereksinimlerin ne zaman giderileceğini orada öğreniyorlar; düşüncelerini belirtebiliyorlar. İnanmayan gidip görebilir çünkü herkese açık büyük bir salonda toplanılıyor.

Önce konuşması tane tane bir görevli gündemi mikrofona okuyor; ancak, hem meclis üyelerinin hem de bazı dinleyicilerin yanlarında notlar ya da dosyalarla gelmiş olmaları, gündemin yeterince erken açıklanmış olduğunu belli ediyor. Araştırınca öğrendim ki gündem ve açıklayıcı bilgiler toplantıdan dört gün önce hem toplantı salonunun kapısına asılıyormuş hem de Belediyenin WEB sayfasına kaydediliyormuş. Görüşülecek konuya ilişkin başlıklar ve gerekli şehir planı büyük bir perdeye aksettiriliyor. Konuyla ilgili komisyonun üyeleri görüşlerini belirtip tartıştıktan sonra halktan isteyen görüş belirtiyor ve oylamaya geçiliyor.

Gerek meclis üyeleri gerekse dinleyiciler arasından söz alanlar konuları bilinçli biçimde ele alıp; zaman zaman da konuya ilişkin yasa maddelerini okuyorlar. Dikkat çeken önemli bir nokta, hangi partiden olursa olsun, komisyon üyelerinin konularının uzmanı oldukları izlenimi vermeleri. Demek ki diyor insan, Bodrumlu seçmenler tüm partileri doğru adaylarla seçime girmeye zorlamışlar, aksi halde ‘parti teşkilat’larının önde gelen kişileri seçilmiş olurdu ki bu da ülkemizin çoğu yerindeki sağlıksız oluşuma yol açmış olurdu.

Siyasal açıdan Bodrum’da nasıl bir belediye yaklaşımı oluşacağını bilebilme durumunda olmasak da örgütsel kalitesi ülke ortalamasının çok üzerinde bir örnek oluşturduğu için dikkat çekmektedir.  

Ayşe S. KIRIKOĞLU

Sayı:12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7