Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BELEDİYE TİCARETHANE Mİ

13 Ekim 2009 günü Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve Belediye Encümeni üyelerinin yargılandığı duruşmayı izlemek için giden Papalina ekibi izdihamdan güçlükle salona girebildi. Ege Çevre Platformundan( EGEÇEP) Maltepe Belediyesine kadar çok yoğun bir ilgi ve destek vardı.

Savcının suçlaması şaşırtıcıydı: Özetle, Osman Özgüven başkanlığındaki Dikili Belediyesi önceki dönemde suyun hane başına on tona kadar tüketiminden bedel almamış; ayrıca, fatura kestiği belediye çalışanlarına %50 indirimli tarife uygulamıştı. Bu uygulamaların sonucu olarak, kamu malının satışından sağlanabilecek yaklaşık 1,5 trilyon lira gelirden vazgeçilerek kamu zarara uğratılmıştır. Osman Özgüven, kamunun zararını gidermek için bu meblağı ödemeyi düşünmekte midir?

Başkan Osman belediyelerin ticarethane olmadığını; halka hizmetin kar/zarar bağlamında ele alınamayacağını; halkın ihtiyacına göre hizmetin sağlanması gerektiğini belirtti. On tona kadar su kullanımının yaşamsal ihtiyacı ancak karşılayabilmesi nedeniyle, özellikle dar gelirli ve yoksul yurttaşlar düşünülerek, ücretsiz hale getirilmiş olduğunu; bu uygulamanın kamusal bir borç doğurmayacağını belirtti. Belediye çalışanlarıyla ilgili olarak da, bu görevlilerin gece/gündüz kamuya hizmet ettikleri halde yeterli maaş alamadıkları için kendilerine %50 indirimli su bedeli uyguladıklarını açıkladı.

Belediyeler bedava kömür, makarna, oyuncak, vb. dağıttıkları zaman neden kamu zararından söz edilmiyor da su gibi yaşamsal bir ihtiyacın bedelsiz karşılanması neden dava konusu oluyor dersiniz? Telaşın nedeni halkın toplumsal belediyeciliğin bir uygulamasını görerek bilinçlenmesi mi; suyun özelleştirilmesinin zorlaşmasına yol açması mı; ya da her ikisi birden mi? Herkes bu sorunun yanıtını merak edip araştırmalı artık! 

Şakir EROĞLU, Mehmet Cemil TOSUNOĞLU

Sayı: 12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 59 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99