Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

BU KIŞ DA ZEHİRLİ HAVAYI MI SOLUYACAĞIZ

Gazetemizin Ocak 2009 sayısında Ayvalık şehir merkezinde kış dönemlerinde yaşanan yoğun hava kirliliği sorununu işlemiş, hava kirliliğini oluşturan nedenlerin tespiti yapılarak kentimizin resmi ilgililerine görevlerini hatırlatmıştık.

Ne var ki, insanların zehirli havayı solumaları kentimizi idare edenleri hiç etkilememiş, sorunun çözümü konusunda bir adım atma yönüne götürmemiştir. Önümüzdeki kış mevsimi için gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını yaşayarak göreceğiz.

Ama biz yine de kamu görevi yapan ilgililere bu konuda birkaç soru soralım: Önümüzdeki kış mevsimi için bu yönde hangi önlemleri aldınız?

* Kentimize giren kömür kamyonlarını denetlediniz mi? Tabi burada söz konusu olan kükürt dioksit oranı yüksek kömürlerin denetlenip kente sokulmamasıdır. Biliyoruz ki bu bir Belediye görevidir ve bu konudaki sorumluluk bu kurumundur.

* Geçen kış pirina yakanları hiç görmediniz ya da görmek istemediniz. Peki, bu kış da aynı şeyi mi yapacaksınız? Hava kirliliğine sebebiyet veren bu kişileri tespit edip, yasal işleme tabi tutmayacak mısınız?

* Bina bacalarını kullanmayıp duvarlardan ve pencere camlarından çıkartılan soba boruları konusunda geçen yıl hiçbir çalışmanızı görmedik. Hava kirliliğinin nedenlerinden birini oluşturan bu yanlış ve kötü kullanım konusunda bu kış da aynı duyarsızlığı ve ilgisizliği mi göstereceksiniz? Hava kirliliği yaratan ve kent estetiğini bozan bu tasarruf (!) kentimizde daha ne kadar devam edecek? Bina bacalarını kullanmayanların kullanmama/kullanamama nedenlerini tespit edip gereğini yapmak, çare üretmek görev alanınız içine girmiyor mu acaba?

Yakıt yardımına muhtaç insanlara devletimizin bu yardımı yapması tabi ki sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Ancak, olumlu yapılan bir hizmet, bir olumsuzluğa neden olmamalıdır. Açıkçası toplum sağlığı ile oynanmamalıdır. Kükürt dioksit oranı yüksek kömürler devlet organları eliyle dağıtılmamalıdır.

Şimdi sorumuz şudur:

* Geçmiş yıllarda yapılan ve kentimizin havasının kirlenmesine neden olan bu kalitesiz kömürlerin dağıtımına bu yıl da devam edilecek midir?

Hava kirliliğinde önemli bir konu da toplu yaşamın sürdüğü yerleşim siteleri ve okullarda yakılan kaloriferlerin doğru yakılıp yakılmadığıdır.

*Söz konusu binaların kaloriferlerini yakan personeller bu konuda eğitim almakta mıdırlar? Uygulamalar denetlenmekte midir?

Kentimizde ‘YAŞAM KALİTESİ’ ‘nin yükseltilmesi konusunda kamu görevlilerinden bu kentin vatandaşları olarak doğru hizmet bekliyor ve kentimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Ve diyoruz ki; sağlıklı bir çevre ve kaliteli bir yaşamın yaratılması için duyarlılıklarımız devam edecek ve bu konuların daimi takipçisi olacağız. Çünkü sağlıklı bir çevre ve kaliteli bir yaşam ona zarar verenlere, duyarsız kalanlara ve de görevlerini yerine getirmeyenlere de lazımdır. 

Ahmet KÖKEN 

Sayı:12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 83 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.81.112.7