Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ÇALIŞANLARININ GÖZÜYLE AYVALIK DEVLET HASTANESİ

Sağlık çalışanlarının sorunlarının neler olduğunu, Ayvalık Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerine sorduk. Sağlık sistemini çalışma koşullarını, iş yükünü, hasta –hemşire ilişkisini, çalışma yaşamında hangi sorunlarla karşılaştıklarını anlatmalarını istedik.

Papalina: Sayın A.N. sağlık çalışanları olarak yeni sağlık sistemini nasıl buluyorsunuz?

A.N: Sağlık sistemi önceleri yavaş yavaş, şimdi ise hızlı bir şekilde paralı hale geliyor. Hastalardan alınan katkı paraları son günlerde iki katına çıktı. Daha önce resmi hastalardan 5 TL alınıyordu, şimdi ise 8TL alınıyor. Bu oran gittikçe artacaktır. Yeni sağlık sistemi, hastayı müşteri yerine koyuyor. Toplumun sağlığı düşünülmüyor. Koruyucu hekimlik yerine tedavi edici hekimlik yerleşti.

Papalina: Hastanede çalışma koşullarınızdan bahseder misiniz?

A.N: Hastanede hemşire açığı var. Az personele çok iş yaptırılıyor. Çalışma saatleri çok fazla. Bu da çalışanın verimini düşürüyor. Biz insanların sağlığı ile ilgileniyoruz. Çok stresli ortamda fazla çalışma, çalışanları yıpratıyor. Çalışanlar arasında iletişim bozukluğu var. Nöbet sistemi ile çalışıldığı için insanlar birbirlerini göremiyor. Kendi sorunlarımızı oturup konuşamıyoruz. İş yükü çok fazla.

Papalina: Hasta ve yakınları ile ilgili problem yaşandığını duyuyoruz. Bu konuda neler diyeceksiniz?

A.N: Yazın Ayvalık’ın nüfusu çok artıyor. O nedenle hasta yoğunluğu da artıyor. Hastalar büyük kentlerde yaptıramadıkları tahlil ve tedavi işlemlerini burada yaptırmaya çalışıyorlar. Hastanenin fiziksel koşulları da bu yoğunluğa cevap verecek durumda değil. Her gelen, kendisine öncelik verilmesini istiyor. Bu da, zaman zaman kargaşaya yol açıyor.

Papalina: Hastanede hangi bölümler özelleştirildi? Bazı bölümler özel şirketlere verilince, hizmet daha iyi mi sunuluyor? Hizmetin kalitesi arttı mı?

A.N: Şu anda, temizlik, bilgi işlem ve yemek işleri özelleştirildi. Özelleştirme ile yemeğin kalitesi düştü. Çalışanların mide şikâyetleri arttı. Yemeğe gereken malzeme konulmuyor. Çalışanların çoğu dışarıdan bisküvi, simit gibi yiyeceklerle idare ediyor. Yemeği hastalar da beğenmiyor. Temizlik açısından ise işler göründüğü gibi değil. Temizlik işçileri asgari ücretle çok fazla çalıştırılıyor. Ucuz, sağlığa zararlı deterjan kullanılıyor. Bilgi işlem bölümlerinde ise sık sık bilgisayarlar çöküyor. İhaleyi hangi firma aldıysa yeni program yükleniyor. Bunun oturması aylar alıyor. İşlem yapamıyoruz, işlerimiz aksıyor.

Papalina: Başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

A.N: Sağlık sorunlarına gazetenizde yer verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim. Personel sayısı artırılırsa hastalarla daha fazla ilgilenebiliriz. Bizler, hastanın müşteri gibi görülmesini istemiyoruz. Sağlık çok önemlidir. İnsanca ücret ve çalışma koşulları istiyoruz. Geçmişteki çalışma koşullarımız bu günlerden çok daha iyiydi. Hasta ile daha fazla ilgilenebiliyorduk.

Papalina: Bizimle röportajı kabul ettiğiniz için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz. 

Sayı: 12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 62 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.166.233.99