Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

DOKTOR EKSİKLİĞİ BİZDEN KAYNAKLANMIYOR

SORUN YATAK SAYISININ ARTMASIYLA ÇÖZELECEK

GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ İÇİN BAKANLIKTAN İZİN ÇIKTI,

BELEDİYE İSE YER TAHSİSİ YAPTI

Son zamanlarda Ayvalıkta sağlık sorunlarına ilişkin her kafadan bir ses çıkmaya kimi eleştiriler ya da hastaneyle ilgili kulaktan dolma bilgiler ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Biz de sorunu yerinde görüp, yetkili bir kişiye bu soruları soralım dedik. Başhekim toplantıda olduğu için Başhekim yardımcısı İrfan Vural bey sorularımıza yanıt verdi. Sonrasında ise bize hastaneyi gezdirerek eleştirilere neden olan acil servis vb. sorunları yerinde izah etti. Hastane bahçesinde ikram edilen çayla sohbetimiz sona erdi.

PAPALİNA: Ayvalık Devlet Hastanesi’nin zemindeki kayma nedeniyle taşınacağı söylenmektedir. Bu konudaki son gelişme nedir?

İ. VURAL: Taşıma değil, öndeki hastane binamız 1973 yılında yapılmıştır. Bu bina günün şartlarında hizmet vermemize engel olmaktadır. Kayma yok, alt zemin zaten kaya üzerine oturmaktadır. Çok eski bina olması ve günümüz şartlarında sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde, halkın memnuniyeti açısından yeterli hale getirilmesi amacıyla, yeniden yapılması söz konusudur. Mesela çok küçük bir acil servis var, uygun olmayan bir asansör sistemi var, ameliyathanelerin ve diğer yerlerin daha uygun hale getirilmesi lazım. Görüntülemeyle ilgili hizmet alımı yapmak istiyoruz, ancak uygun yer olmaması nedeniyle bu binanın yıkılıp, daha modern, Ayvalık’a yakışan bir hastane istediğimiz için çalışmalarda bulunduk. Sağlık Bakanlığı da bununla ilgili ödenek tahsisi yaptı. Şu an binayı boşaltın yıkım çalışmalarına başlayın demelerini bekliyoruz. Bunu dedikleri anda da binayı yıkıp, yeniden güzel bir binaya kavuşmak için çalışmalara başlayacağız.

PAPALİNA: Bu bina yıkıldığında buradaki temel sağlık hizmetleri nerede verilecek?

İ. VURAL: Poliklinik hizmetleri bu binada verilecek. (şimdiki poliklinik binası) Vatandaş acil hizmetinden, röntgen ve laboratuar hizmetinden bu binada yaralanacak, yataklı kısmımız Altınova’daki hizmet binasına geçici olarak gidecek. Yani inşaat süresince gidecek.

PAPALİNA: Peki inşaat tahminen ne zaman başlayacak?

İ. VURAL: Konu bizim elimizde olan bir şey değil. Sağlık Bakanlığı’nın prosedürleri yerine getirip, ihale sürecini başlatmasıyla ilgili. Tamam ödeneği var ama bunlar bir prosedür, bir süreç, ne zaman başlayacağı konusunu tam bilemiyorum. Bizim elimizde olan bir şey değil, ancak 2010 yılında başlamayı düşünüyoruz.

PAPALİNA: Ayvalık 35000 nüfusa sahip, ancak yazın, hatta altı ay boyunca 200.000 üzerinde bir nüfusa sahip oluyor. Bu da sağlık hizmetlerinde çok fazla yoğunluğa neden oluyor. Bunu poliklinik ve acil hizmetlerinde açıkça görebiliyoruz. Çok fazla bir yığılma oluyor. Burada ikili bir durum ortaya çıkıyor, halkla görüştüğümüzde sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu söyleniyor, hastane personeliyle görüştüğümüzde ise, cansiperane çalışmalarına rağmen ancak yetebildiklerini söylüyorlar. Örneğin gece gelip acilde iki saat sıra bekleyen hasta var. Acil serviste neden tek doktor çalışıyor?

İ. VURAL: Acil serviste tek doktor değil çift doktorumuz var. Artı nöbetçi uzmanımız var. Her gece, saat kaç olursa olsun burada iki tane acil doktoru, bir de uzman doktorumuz nöbetçi olarak bulunuyor. Uzman arkadaşımız branşına bağlı olarak o an poliklinik hizmetine iştirak ediyor ya da etmiyor. Mesela Biyokimyacıdır ve o anda hastaya bakmayabilir, ama dahiliye vb. branşlardaki arkadaşlarımızdan sıkıştığımız zaman yardım istiyoruz.

Yaz dönemi hasta sayısının o kadar çok arttığı zaman oluyor ki, birden bire üçe-dörde katlanıyor nüfus, ancak bizim personel sayısını bir bile arttırma şansımız bulunmuyor. İki aylık, iki buçuk aylık periyotta bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Ben bütün bunlara rağmen gece iki saat bekleme olabileceğini düşünmüyorum. Bunun bir nedeni de şu: Bizim acil serviste Tiriaj dediğimiz bir olay vardır, yani öncelikli hasta. Yani acil hasta tanımı. Ben aynı zamanda acil hekimiyim. Örneğin hasta gelmiş, soruyoruz “ne şikayetin var” diye. “kolum ağrıyor” diyor, “ne zaman başladı” diyoruz “bir hafta oldu” diyor. Bir haftadır kolu ağrıyan adam gecenin üçünde acil servise geliyor. Polikliniğe gelmesi çok daha mantıklı ve makul olur, ki acil servis gerçekten acil olanlara hizmet verebilsin.

PAPALİNA: Kısa bir süre önceye kadar birçok dalda uzman doktor yoktu. Son zamanlarda bazı uzman doktorlar gelmeye başladı, ancak örneğin bir nörolog hala yok. Cildiye uzmanı yok vb. Bu eksikliklerin giderilmesi için bir şey yapılıyor mu? Yoksa sizin dışınızda bir sorun mu bu?

İ. VURAL: Bizim Bakanlığın tespit ettiği bir kadromuz var. Mesela bir cildiye uzmanının Ayvalık’a gelme şansı yok. Bir kardiyologun gelme şansı yok.

PAPALİNA: Neden gelme şansı yok? Kriter ne? Sorun nüfus sayısı mı?

İ. VURAL: Standart kadromuz var. Yönetmelik diyor ki senin hasta kapasiten bu, yatak kapasiten bu. Yani kriter hastanenin yatak sayısı. Nüfus değil. Mesela bizim şu anda 102 tane fiili yatak sayımız var. Bunu 150 ve üzerine çıkartabilirsek yeni binada, o zaman bazı branşlarda, mesela cildiye kadrosu veriyor. Bunu Sağlık Bakanlığı belirliyor.

PAPALİNA: Yakın zamanda gelecek uzman hekim var mı

İ. VURAL: Var. Nöroloji uzmanı yakın zamanda başlayacak. Anestezi uzmanımız başladı. 25’inde röntgen uzmanı, ataması yapılacak bakanlık tarafından.

PAPALİNA: Hastaneyle ilgili bir şikayet de kimi doktor ve personelin hastalara sert tavır takındıkları şeklinde. Buradan hareketle, hasta hakları konusu, hastalar ve personel tarafından ne kadar biliniyor?

İ. VURAL: Ben aynı zamanda Sağlık Bakanlığından gelen şikayetlerin değerlendirildiği birime de bakıyorum. Vatandaş 184 no’lu telefonu aradığında direk Sağlık Bakanlığına şikayette bulunuyor. Oraya yapılan şikayetler günlük değerlendirmeye alınıyor. Her gün bize bilgisayardan geliyor. Oradan bakıp değerlendiriyoruz. Bütün Türkiye geneline baktığımızda, Ayvalık Devlet Hastanesi hakkında çok az şikayet edildiğini görebiliriz.

PAPALİNA: Belediye sizin tomografi ve görüntüleme merkezi yapılması için istediğiniz yere olumlu yanıt verdi. Bunu hizmet alımı yöntemiyle mi yapacaksınız?

İ. VURAL: Şimdi orada iki tane seçeneğimiz var. Hizmet alım yöntemiyle yapılacağı belli değil. Biz bakanlıktan talep ettik, bakanlık izin verdi. Tomografi, kemik ölçüm cihazı, mamografi ve dopler olarak. Bakanlık bu konuda yüzde doksan, doksan beş hizmet alımı yöntemiyle yapılmasını istiyor.

PAPALİNA: Dışarıdan gelen bir eleştiri de, hastane yeniden yapılacaksa çok büyük paralar harcanarak hastane içinde yeni bir röntgen merkezinin yapılmasına niçin gerek duyuldu

İ. VURAL: Çok büyük paralar dediğiniz…?

PAPALİNA: Bize 300.000 gibi bir paradan söz edildi.

İ. VURAL: Oraya o kadar para harcanmadı. Bir sıfırı fazla söylemişler bir. İkincisi bununla ilgili zaten Sağlık Bakanlığından müfettişler geldi. Konuyu araştırdılar, böyle bir şikayet oraya da gitmiş. Bunu bir hayırsever vatandaşımız, Nimet Çevik isminde bir vatandaşımız yaptı.

PAPALİNA: Yani hastanenin bütçesinden bir lira bile çıkmadı mı diyorsunuz?

İ. VURAL: Evet, bir lira çıkmadı. Vatandaşın yapma nedeni de şu: Gelmiş, Ayvalık Devlet Hastanesindeki hizmetten memnun kaldığı için, ben buraya neler yapabilirim diye bizimle konuştu. Biz de eksiğimiz olan birkaç şeyi söyledik. Üç-dört tane eksiğimiz vardı. Bunun iki tanesini kabul etti. Bir bütün polikliniklerimizin önünde elektronik ekran görüntüleme sistemini ve girişte LCD ekranda bilgilendirilme sistemini aldı. Bir de acil servisten tekrar binayı geçip bu tarafta röntgen çektirmenin çok zor olduğunu müşahede etmesi nedeniyle, o tarafta uygun yer gösterirseniz ben oraya röntgen sistemini yaptırayım dedi. Biz de durumu anlattık ve oraya yapılacak röntgenin hiçbir şekilde zayi olmayacağını belittik . Çünkü yıkım aşamasının ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyoruz. Üç ay da olabilir, üç yıl da. Ki yapılalı bir seneyi geçti zaten. Bununla ilgili bilirkişi raporu ne diyor biliyor musunuz? Küçükköy Belediyesinden iki mühendis arkadaş geldi bakanlık müfettişlerinin soruşturması sırasında. Diyor ki : Acil servisin yanında röntgen olması bir zorunluluktur zaten. Bırakın üç ay, üç gün, ne zaman olacak, bir tane hayat kurtarsa bile bu yapılır diyor. Ayrıca şunu söyleyeyim oraya yapılan bütün yatırımlar portabıldır. Sök al, yeni binaya tekrar koy . Bu kadar hafif yani. Bir lirası bile heba olmayacaktır.

PAPALİNA: Son olarak sizin söyleyeceğiniz başka bir şey var mı?

İ. VURAL: Şunu söyleyeyim: Ayvalık Devlet Hastanesi her gün daha ileriye daha iyiye gidecek. Biliyorsunuz bir yıl önce İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesini aldık. Şu anda Ayvalık Devlet Hastanesindeki bütün birimler, bütün sistemler bununla ilgili denetleniyor, yapılan her şeyin kaydı tutuluyor. Daha modern bir hastanecilik anlayışıyla hizmet veriyoruz. Bu bizim için yine de yeterli değil, şimdi bundan sonraki aşamaları düşünüyoruz biz. Özellikle yeni bir binamız olduğunda, görüntüleme merkezimiz olduğunda, yeni ekipmanlarımız geldiğinde bu sefer sadece ve sadece müşteri memnuniyetini düşünen bir hastane olarak, İSO 10002 diye bir belge var onu almaya çaba sarf edeceğiz.

 Röp: Şükrü KAYGISIZ

Sayı: 12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 84 Ziyaret var  Sitede 2 kişi var  IP:54.81.112.7