Ayvalık'ta Hava

Canlı Kameralar

ECZACILAR ŞİKÂYETÇİ

HÜKÜMETİN SAĞLIKTA YENİ DÜZENLEMELERİ SAĞLIKSIZ

Son yıllarda sağlıkta yaşanan ve her gün değişen yeni uygulamalar biz eczacıları delirme noktasına getirdi.

Yurt dışından Futbolcu transferlerine 310 milyon Euro harcayan ülkede hükümet tasarruf adına ilaç üreticileriyle, ilaç depolarıyla, sağlık çalışanlarıyla, hastasıyla, eczacısıyla tam bir kaos ortamı yarattı.

Akılcı olan uygulama, tarafların katılımıyla yani üreticisi, satıcısı ve tüketicisinin temsilcilerinin görüş ve düşüncelerinin alınması olmalıydı.

Maalesef tek taraflı dayatmacı uygulamalar sıkıntı ve zararlara sebebiyet vermektedir.

Hükümet son olarak 18 Eylül tarihinde yaptığı mevzuat değişiklikleri ile beklenen 15.6 milyar düzeyindeki ilaç harcamasını bütçe rakamlarına çekebilmek için, ilaç şirketlerinin kamuya yaptığı kurum ıskontolarının yükseltilmesi, ilaç fiyatlarının düşürülmesi 20 yıllık ilaçlar üzerindeki korumanın kaldırılması ve muayene ücretlerinin arttırılması ile ilgili yeni bir tasarruf paketini uygulamaya koymuştur. Bu paketle kamunun ilaç giderlerini azaltmayı hedeflerken hastanın sağlık giderlerini ve eczacının zararını arttırma yöntemini benimsemiştir.

Sağlığa ulaşmak Anayasal bir haktır.

Son düzenlemeler hastaların bu haklarının kısıtlaması demektir. Özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinden ücret alınması sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması değil paralı hale getirilmekte olduğunun tespitidir. Genel sağlık sigorta sisteminin prim tahsilatına dayalı uygulamasının sürdürülemez olduğu defalarca bizler tarafından vurgulanmasına rağmen, prim toplayamayınca sağlık hizmetlerinin paralı hale getirme çalışmaları “sağlıkla oynamaktır”.

Sağlık hizmetleri vergilerden karşılanmalı, hazineden sağlık hizmetlerine ayrılan pay, bütçe açığına neden olan kara delikler olarak değil, vergiler karşılığı ve toplumsal dayanışmanın gereği olarak görülmelidir.

Kolaycı ve acımasız bir yöntemle bütçenin şişen kısmının hasta ve eczacılara ödetilmesi kabul edilemez. Bizler her şeyden önce asgari ücretle geçinen ve kendilerine sağlık, eğitim, güvenlik gibi temel hizmetler olarak geri dönecek diye vergi ödeyen hastalarımızın muayene ücreti bulamadığı için eczanemizde düştüğü duruma seyirci kalmak istemiyoruz.

 Eczacının e(k)meği bedelsiz kamulaştırılıyor!

Sağlık hizmetlerinde tasarruf yapıyoruz diyerek eczaneler batırılıyor. 2004 yılında yayınlanan ilaç fiyat kararnamesiyle ilaç fiyatları referans ülkelere ve Euro’ya bağlanmıştır. Euro da ki artış ve düşüşler fiyata yansıtılması gerekirken sadece düşüşler yansımakta artışlar tam olarak yansımamaktadır. Dolayısıyla da eczanelerde yaşanan envanter kayıpları bizleri her geçen gün iflas noktasına getirmektedir. Büyüyen ve parasıyla para kazanan sadece ilaç sanayidir.

Bizler tahsildar değil, sağlık emekçisiyiz.

Biz eczacılar her zaman akılcı ilaç kullanımı ile harcamaların azaltılması ve ilaçların bulunabilir, alınabilir olmasını her zaman destekledik. Bizler sağlık halkasının ilk ve son halkası olarak hastaları doğru hekime yönlendirme ve doğru ilaç kullanımı konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bizleri satıcı ve muayene ücreti tahsildarı olarak görenlere sesleniyoruz: Bizler sağlık emekçisiyiz.

Bizler emeğimizle ürettiğimiz kaynakların bedelsiz kamulaştırılmasına, emeğimizin yok sayılmasına, insanlık tarihi boyunca var olan eczacılık mesleğinin tahsildarlığa indirgenmesine, eczanelerimizin kapanmasına ve halk sağlığı ile oynanmasına seyirci kalmayacağız.

Eczacının verdiği hizmetin karşılığının ödenmesi için, tüm çağdaş ülkelerde uygulanan, meslek hakkının uygulanmasını, emeğimizin ve bilgimizin karşılığının verilmesini istiyoruz.

Tasarrufun bedelinin hastadan ve eczacıdan değil, bu büyüme kimlerin hanesine kar yazılıyorsa onlardan alınmasını istiyoruz.

Son olarak yetkililere bir kez daha sesleniyoruz:

Adil olunuz. Sağlık hizmetlerini kesintiye ve vatandaşımızı mağduriyete uğratmayınız.  

Balıkesir 30. Bölge Eczacı Odası

Ayvalık Temsilcisi

Bülent İdemen 

Sayı:12 EKİM 2009

papalina 13. sayı

papalina 14. sayı

papalina 15. sayı

Papalina Gazetesi 17. Sayı

papalina 18. sayı

Papalina 19. sayı

papalina 20. sayı

papalina 21. sayı

 papalina 22. sayı

papalina 23. sayı

  papalina 24. sayı

papalina 25. sayi

 

papalina 25. sayi

 Papalina 26. sayı

  

 

 

24/06/2018 Gün Ortalama:183  Bugün 59 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.166.233.99